Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za předměty z Titaniku dostala 31.000 liber

Magazín

  10:55
LONDÝN - Více než 31.000 liber (milion korun) vynesla sobotní dražba památečních předmětů, které se rozhodla prodat poslední žijící cestující ze ztroskotalé lodi Titanic, šestadevadesátiletá Britka Millvina Deanová.

Millvina Deanová vydražila památeční předměty za 31.000 liber. foto: koláž Šimon LN

Deanová se aukcí snažila získat finanční prostředky na pobyt v domově důchodců a doufala, že jí prodej vynese přes 3000 liber. Výsledná částka je ale nakonec víc než desetinásobná. "Je to krásná suma peněz a já myslím, že (paní Deanová) bude spokojená," řekl Andrew Aldridge z aukční síně Henry Aldridge and Son, která je hlavní aukční síní dražící upomínky na Titanic.

V dražbě byl mimo jiné sto let starý kufr, který rodina Deanové dostala naplněný oblečením, když po své záchraně dorazila do Ameriky. Deanová se rovněž rozloučila se vzácnými tisky Titaniku podepsanými jejich autory a s dopisy, které doprovázely odškodné zasílané podpůrným fondem Titanic Relief Fund.

Deanová, pocházející z britského Southamptonu, byla v době neštěstí v roce 1912 dvouměsíční dítě. Její rodina cestovala na Titaniku ve třetí třídě a chystala se emigrovat do amerického Kansasu, kde si sedmadvacetiletý Bertram Dean chtěl otevřít trafiku. Když parník narazil na ledovec, Millvina, její bratříček, který se jmenoval rovněž Bertram, a jejich dvaatřicetiletá matka Eva Deanová byli naloženi do záchranného člunu. Otec se utopil.

Luxusní zaoceánská loď Titanic se potopila po nárazu do ledovce, který jí pod čárou ponoru rozpáral téměř celý bok. O život tehdy přišlo na 1500 lidí, jen 711 pasažérů přežilo. Loď, která měla zavést novou pojmovou kategorii pro eleganci a luxus v transatlantické přepravě, se potopila hned při své první plavbě.  

Autoři: ,