Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za tisíce dolarů odvolal déšť. Muže teď vyšetřují

Deštníky s sebou, Česko zasáhnou silné lijáky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deštníky s sebou, Česko zasáhnou silné lijáky. | foto: Shutterstock

Kolumbijská justice vyšetřuje, proč organizátoři fotbalového mistrovství světa hráčů do 20 let zaplatili tisíce dolarů jistému muži, aby zařídil, že během závěrečného ceremoniálu nebude pršet. Mistrovství se konalo vloni právě v Kolumbii a vítězem se stala Brazílie.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co vyšlo najevo, že náklady překročily milion dolarů. Ovšem hlavní pozornost vyšetřovatelů se soustřeďuje na 64letého "šamana", který dostal za své magické služby 2000 dolarů a tvrdí, že na přivolání nebo naopak zahnání deště používá proutek. Organizátoři šampionátu svoje rozhodnutí Jorgeho Elíase Gonzáleze najmout obhajovali tím, že při závěrečné události skutečně nepršelo.

Bogotou kolují vtípky

Vyšetřování ještě neskončilo, ale Bogotou už kolují černé vtípky, konkrétně otázka, proč nebyl muž najat také k tomu, aby zmírnil následky poslední sezony dešťů, která si vyžádala 477 lidských životů a postihla přes dva a půl milionu Kolumbijců.

A ještě větší cynikové v narážce na obvinění z korupce, v nichž se zmítají úřady v metropoli, upozorňují, že González by měl být oslavován jako jediný kontraktor, který splnil, co slíbil. Srpnový ceremoniál na stadionu El Campín v Bogotě byl v suchu, zatímco zahájení šampionátu ve městě Barranquilla o měsíc dříve se topilo v lijáku.

Jeho služeb by organizátoři využili znovu

A právě tento rozdíl použila jako argument antropoložka a ředitelka představení Ana Marta Pizarrová k obhajobě rozhodnutí využít služeb šamana. "Kdyby pršelo, tak by se nic nekonalo. Na ceremonii nepršelo, byla úspěšná, a kdyby bylo zapotřebí, využila bych ho znovu," prohlásila. Připomněla také, že už byl najat v minulosti, mimo jiné prý měl také za úkol udržet déšť na uzdě při slavnostní přísaze prezidenta Juana Manuela Santose. Tohle ovšem prezidentská kancelář nepotvrdila, ani nepopřela.

Vyšetřovatelé jsou ale neoblomní - Gonzálezův kontrakt prostě přezkoumají. Zákon o zprostředkování vyžaduje účinnost a profesionalitu od všech poskytovatelů služeb, kteří jsou placeni z veřejných zdrojů, a to nezahrnuje šamany, upozornila kontrolorská kancelář. "Vyzvali jsme ho, aby vysvětlil, za jakých okolností, jak a kde může zastavit déšť," řekl vyšetřovatel Juan Carlos Forero.

'Neříkejte mi šaman'

Do debaty se ale zapojili i odpůrci financování náboženských rituálů z veřejných fondů, nebo ti, kdo usilují o to, aby se přistupovalo k tradicím kolumbijských domorodců s větším respektem.

Bizarnosti celé situaci přidává i Gonzálezovo prohlášení, že on není šaman. "Nejsem indián, tak mi neříkejte šaman, vždyť já ani nevím, co to je. A nejsem ani čaroděj," prohlásil už před několika lety. Nicméně tvrdí, že může zastavit nebo naopak přivolat déšť s pomocí proutku, ovšem také se přitom modlí.

Antropolog Mauricio Pardo ale říká, že i média by měla přestat Gonzáleze nazývat šamanem, jelikož tím znevažují významnou indiánskou tradici. "A tyhle tradice si zaslouží respekt. I naše ústava to vyžaduje."

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...