Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za „Titanikem Jadranu“

Magazín

  8:19
PRAHA - Čeští potápěči prozkoumají vrak rakousko-uherské bitevní lodi Szent István, kterou potopil za první světové války italský korvetní kapitán Luigi Rizzo v Jaderském moři západně od ostrova Premuda.

Szent István byl chloubou c.k. mocnářství. foto: Reprofoto

Potápěči, kteří jsou první českou expedicí, která bude loď zkoumat, odjela v pátek, řekl na tiskové konferenci jejich vedoucí Zdeněk Přikryl. Szent István (přeloženo z maďarštiny „svatý Štěpán“) je dlouhý 152 metrů, leží v hloubce 45 až 66 metrů a je podle historika expedice Borise Gola největším plavidlem, které bylo v Jadranu potopeno. Někdy se mu proto také říká jadranský nebo rakousko-uherský Titanic.

Děla dodala Škodovka
Zájem českých potápěčů láká tato rakousko-uherská válečná loď podle Gola proto, že je také kouskem české historie. Součástí habsburské monarchie byly totiž i české země a na jejich válečných lodích sloužilo na 6000 českých námořníků. Szent István byl sice postaven v loděnici v Rijece, vyzbrojen však byl děly ze Škodovky a obrněn pancíři z Vítkovic, podotkl historik.

Szent István patřil mezi lodi typu Dreadnought, tedy „Neohrožený“. Tyto typy se začaly vyrábět v roce 1906 a palebnou silou zdaleka převyšovaly své předchůdce. Desátého června 1918 se ale dvěma italským torpédovým člunům typu MAS podařilo mýtus jeho neohroženosti vyvrátit. Na jeho palubě zahynulo devadesát námořníků. Italové slaví dodnes desátého června jako Den italského námořnictva.

Protože bitevní loď po zásahu italskými torpédy brzy klesla na mořské dno a námořníci ji opouštěli nakvap, zůstala na ní všechna výstroj a výzbroj. Po znovuobjevení v roce 1974 ji chorvatské úřady prohlásily za kulturní památku. Zvýšený zájem o legendu z Jadranu se objevil začátkem devadesátých let, kdy se potopená loď stala cílem několika mezinárodních expedicí.

Česká expedice už loni u pobřeží Černé Hory prozkoumala vrak rakouskouherského křižníku Zenta. Potápěči o něm ve spolupráci s Českou televizí natočili dokumentární film. Letos chtějí loňský úspěch zopakovat.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat