Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vaječný koňak vděčíme Britům. Jak vznikal?

Magazín

  6:50
Nikoli bez Popelky, nýbrž bez vaječného koňaku čili ajrkoňaku nejsou vánoce nebo silvestr. Za ten sladký sváteční nápoj vděčíme Britům.
Vaječný likér - ilustrační foto

Vaječný likér - ilustrační foto foto: Shutterstock

Počátky vaječného likéru gastronomičtí odborníci nedokážou přesně datovat, ale tvrdí, že vznikl ve středověké anglii. Jeho předobrazem byl nápoj zvaný posset, který se připravoval z vína či piva, smetany, cukru, vajec a chleba či ovsa na zahuštění. Angličtí mniši si jej ve 13. století údajně dělali z vajec a fíků. nápoj se pil teplý. 

Postupně se do receptu přidávalo koření jako skořice nebo muškátový oříšek, a protože bylo drahé, mohla si takový luxusní drink – stejně jako mnohé sladkosti a cukroví – dopřát jen aristokracie. Také z toho důvodu se vaječný likér popíjel hlavně při slavnostních příležitostech – zvláště o vánocích, kdy se díky chladu a mrazu mléko v nápoji tak rychle nekazilo a nemusel se vypít všechen hned.

Bublinky v obyčejné vodě. První sodovka pochází z Anglie

Od 17. století se místo vína nebo piva jako hlavní alkoholická přísada používalo sherry. a když kolonisté přivezli recept do ameriky, sáhli místo sherry po levném karibském rumu (na který se uvalovaly nižší daně než na sherry či víno). Kromě toho, že dodal nápoji žádanou sílu, měl ještě jednu výhodu, vlastně dvě: mléko a vajíčka se díky němu tak rychle nekazily, protože ledničky byly ještě hudbou daleké budoucnosti, a lihovina spolehlivě zničila bakterie, jež mohla vajíčka obsahovat. I proto recepty doporučují nechat hotový vaječný likér nejlépe několik dní stát, aby alkohol mohl dokonat své dezinfekční dílo.

Postupem času se nápoj rozšířil po celém světě a jeho receptura se podvolovala místním zvyklostem. ve Spojených státech vedle rumu sahali také po whiskey či bourbonu nebo dokonce směsici nejrůznějších likérů (první prezident George Washington údajně doporučoval brandy, whiskey, rum a sherry). v Střední a Jižní americe třeba kravské mléko nahradili kokosovým, přidali vanilku a rum nahradili tequilou. a naopak lze koupit i vaječňák bez alkoholu. Receptů je nespočet, ale nejlepší vaječné koňaky bývají ty domácí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...