18. listopadu 2011 16:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Žába 'kanibal', která prý vyhynula, žije. V Izraeli

Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele. | foto: ČTK

Žabka černobřichá, druh žáby považovaný za vyhynulý, byl znovu spatřen na severu Izraele. Podle Omriho Gala z izraelské správy přírodních parků vzácného obojživelníka tento týden zpozorovali poprvé po 50 letech.

"Je to úžasný objev, máme teď druhou šanci zachránit tento druh," řekl Gala podle agentury AP o žábě, která byla podle něj prohlášena za vyhynulou. 

Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele.

Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele.

Místem výskytu vzácné žáby bylo Chulské údolí, kde Izraelci v 50. letech minulého století vysušili bažiny, aby zabránili šíření malárie. Podle ekoložky Dany Milsteinové však byla žába vzácná i předtím a dosud se o ní příliš neví.

Kanibalský druh?

Ve 40. letech prý jeden z exemplářů tohoto druhu snědl druhý, což vedlo ke spekulacím, že jde o kanibalský druh obojživelníka. Žabka černobřichá se podle ní objevila zřejmě i díky opětovnému zavodnění oblasti. Více jedinců by se zřejmě mohlo nacházet v tamní přírodní rezervaci.

Lidovky.cz, ČTK