Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začal nejdelší závod v lovu kaprů

Magazín

  7:00
PŘEROVSKO - Výstřelem do vzduchu začal v poledne na Annínském jezeře v Tovačově na Přerovsku největší a nejdelší tuzemský závod v chytání kaprů. Pruty po hlasitém signálu nahodilo do vod zdejšího jezera přes sto rybářů z Česka i zahraničí.

Kapry a amury zde budou chytat non stop až do sobotního rána. Extrémní rybářské klání s názvem Carp Maraton se zde koná již popáté. "Jako signál zahájení závodu jsme měli připravenu světlici s dělobuchem.Uviděli a uslyšeli to všichni; jezero má rozlohu 105 hektarů," řekl zástupce soutěže Pavel Tydlačka.

Rybářské týmy mají svá stanoviště vzdálená 80 až 300 metrů od sebe. Obvod jezera, který olemovaly kromě rybářských židliček také čtyři desítky stanů, je 7,5 kilometru. Na svých vylosovaných lovných místech se rybáři ve 40 týmech pohybovali již od časného rána.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoliv výstřel zazněl až v poledne, od rána se nezastavili. Připravovali si lovná místa, naváželi návnady a nástrahy, vytyčovali si hranice svého lovného úseku a označovali si teritorium bójkou. Na březích si také stavěli stany, v nichž budou po celý týden bivakovat.

Podle Tydlačky si zarybařit na Annínské jezero přijeli borci nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Francie, Holandska a z rusky mluvících zemí.

"Všichni jsou absolutně natěšeni. Jsou to lidé, kteří se rybolovu věnují naplno," doplnil zástupce soutěže.

O Carp Maratonu

Za šest dnů se budou rybáři snažit ulovit co největší množství kaprů a amurů a co nejtěžší trofeje. Ryby ale při tomto extrémním závodu k úhoně nepřijdou - rybáři je po zapsání znovu vypustí do vod. Boduje se kapr od 65 centimetrů, přičemž deset gramů se rovná jeden bod.

Pokud rybáři vytáhnou z vod například trofejního sumce či jesetera, jak se to stalo například minulý rok, mají smůlu.

Velké úlovky se přitom dají očekávat. Svědčí o tom  stále se zvyšující váha nejtěžších ryb, které se v předchozích ročnících maratónu podařilo rybářům z vod vytáhnout. Zatímco v prvním ročníku měla nejtěžší ryba přes 12 kilogramů, nyní se váha největších kaprů a amurů blíží ke 20 kilogramům.

"Myslím, že Tovačov bude do pěti let lovnou lokalitou, která nebude mít v rámci České republiky obdoby. Ty přírůstky jsou obrovské, v revíru je výborný biorytmus, je tam spousta přirozené potravy a samotní rybáři tam házejí spoustu návnad a nástrah a ryba tam přibývá extrémně," dodal organizátor.

Soutěž mohou sledovat v přímém přenosu zájemci a milovníci rybaření na stránkách www.carpmaraton.cz.

Jen dnes tyto stránky navštívilo přes 1000 lidí. Online byl závod podle pořadatelů přenášen i v uplynulých čtyřech ročnících, podle jejich informací ho zhlédlo více než 130 000 rybářů doma i v zahraničí, a to nejen v Evropě.

Autor: