24. srpna 2010 10:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Začala expedice k Titaniku. Má zjistit, v jakém stavu vrak je

Příď Titaniku, která odpočívá na dně severního Atlantiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příď Titaniku, která odpočívá na dně severního Atlantiku. |

SAINT JOHN'S (KANADA) Skupina amerických vědců dnes v časných ranních hodinách SELČ po několikadenních odkladech zahájila expedici k vraku Titaniku. S pomocí nejmodernější techniky chtějí odborníci pořídit jeho podrobnou trojrozměrnou mapu a zjistit, v jakém stavu ztroskotaný parník je.

Expedice má trvat 20 dní. Na své internetové stránce to oznámili organizátoři.

Loď Jean Charcot vyplula ze severokanadského přístavu Saint John´s proti původním plánům se zpožděním, protože bylo ještě na poslední chvíli třeba prověřit některá zařízení, uvedla na twitteru americká společnost RMS Titanic z Atlanty, která vlastní práva na prozkoumání vraku.

Titanic v docích.

Podmořský robot vybavený kamerami zblízka prozkoumá okolí, polohu a stav slavného vraku, který od roku 1912 leží v hloubce kolem 3600 metrů. Další podmořský přístroj vybavený výkonným sonarem umožní vědcům prozkoumat dno na místě katastrofy a následně pořídit jeho virtuální trojrozměrnou mapu s kusy vraku.

Expedice je vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a její možnosti prozkoumat vrak jsou nejlepší ze všech, které to kdy zkoušely před ní. "Technicky i technologicky je to nejdokonalejší, co kdy bylo," uvedla americká společnost.

Sledujte expedici on-line
Zájemci budou moci celou expedici sledovat na internetu na adrese www.expeditiontitanic.com a na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantiku narazil na ledovec. Jeho vrak objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. V následujících desetiletích k potopené lodi plula řada výprav, které potopený parník buď fotografovaly, anebo na hladinu vyzvedávaly sběratelsky zajímavé předměty.

Při katastrofě Titaniku zahynulo 1522 lidí, jen 711 jich přežilo. Loď, která měla v transatlantické přepravě symbolizovat luxus a bezpečnost, se potopila hned při své první plavbě. 

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz