4. prosince 2009 11:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záchranáři se snaží vyprostit mládě velryby zamotané do provazů

U Havaje uvízla v provazech velryba, záchranáři se jí snaží vyprostit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Havaje uvízla v provazech velryba, záchranáři se jí snaží vyprostit. | foto: ČTK

HONOLULU Pracovníci námořní rezervace na Havajských ostrovech se dnes vrátili do mořských vod, kde se snaží osvobodit mladou velrybu zamotanou do několik set metrů dlouhého lana.

Provaz prochází tlamou zvířete, je omotán kolem jeho hlavy a zauzlován, píše agentura AP. Pro keporkaka může toto zajetí znamenat smrt, pokud v něm bude dlouho, řekl ředitel velrybí námořní rezervace na Havajských ostrovech Ed Lyman. Zatím se zdá, že je kytovec v pořádku a zdráv.

"Snažíme se přeříznout jednu stranu uzle, abychom mohli vytáhnout provaz z tlamy," vysvětlil Lyman postup posádky při záchraně zvířete.

Velrybu omotanou provazem zpozorovala posádka hlídkující lodě ve vodách u ostrova Maui v úterý. Další den se několik set metrů dlouhého žlutého polypropylenového provazu uvolnilo, ale několik set dalších metrů zůstává na velrybě.

Posádka Lymanovy lodě se pokoušela ve středu pomocí nože přivázaného na pětimetrové tyči přeříznout provaz, ale k velrybě nedosáhli. Ve čtvrtek se do vody nevydali, protože bylo větrno a velryba byla příliš daleko od břehů.

Dnes se posádka vrátila se speciálně upravenou tyčí, která je dlouhá více než sedm metrů. Velrybu mohou sledovat díky monitorovacímu zařízení, které se jim podařilo připevnit na provaz v úterý.

Komplikace: mládě doprovází dvě dospělé velryby
Osvobození velryby komplikuje skutečnost, že ji provázejí dvě dospělé velryby. Ty mívají většinou mládě mezi sebou. Další potíží je to, že velryba má tlamu většinu času ponořenou do vody a zvedá ji jen kvůli nádechu. Ten trvá krátce, několik sekund.

Není jasné, odkud se provaz vzal. Lyman soudí, že se velryba do provazu zamotala při krmení v severních vodách kolem Aljašky. Vzhledem ke zraněním na těle velryby se zdá, že provaz má v tlamě měsíc nebo dva. Velryba se může pravděpodobně nažrat, když potřebuje, ale zvířata mají v tomto ročním období tendenci se spíše dlouhodobě postit.

V zimě připlouvá k havajským břehům na 10 tisíc velryb, které tady přivádějí na svět mláďata, když předtím strávily léto v severních vodách. Velryby patří k ohroženým druhům, i když v posledních letech jejich počty rostou.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz