Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Zachraňte opět Willyho“

Magazín

  8:06
PRAHA - Opakované pokusy zachránit mládě velryby hrbaté neboli keporkaka, které se snaží navázat kontakt s jachtou, již považuje za svou matku, jsou v plném proudu. Dvouměsíční mládě, které opustila jeho vlastní matka, bylo v pondělí spatřeno, jak se poblíž Sydney „tulí“ k malé jachtě velikosti dospělé velryby. Včera o tom informoval britský list The Times.

Velrybí mládě si spletlo loď s maminkou. foto: ČTK

Velrybí záchranáři z New South Wales National Parks vyvezli jachtu dále do moře doufaje, že nalákají mládě k ostatním velrybám, které by mohly keporkaka adoptovat. Nakonec se velrybí mimino od lodi oddělilo, ačkoli zůstávalo v její blízkosti. Včera se však malý keporkak vrátil opět do zátoky Pittwater a vesele plaval okolo kotvících jachet. Vlastní matku ani žádnou náhradní si bohužel nenašel.
„Úspěšně jsme vyvezli jachtu asi kilometr na volné moře. Pravděpodobně šlo o vůbec první použití lodě jako náhradní matky,“ řekl agentuře AFP Chris McIntosh, mluvčí Department of National Parks and Wildlife. „Pak jsme zahlédli velryby o trošku dál na volném moři a doufali, že se k nim velryba připojí. Včera ráno ale přišla zpráva ze západního břehu zátoky Pittwater, že se zmatené mládě vrátilo,“ dodal. McIntosh tvrdí, že pokud mládě nenajde adoptivní matku, která by ho nakrmila, pravděpodobně zahyne.

 „Přemýšlíme nad tím, že mládě odchytíme, někdo si ho vezme domů a vychová ho, ale v Austrálii je tato varianta nepřípustná a pravděpodobně i jinde ve světě,“ řekl britskému listu The Times John Dengate, mluvčí New South Wales National Parks and Wildlife Service.

 Mládě keporkaka je krmeno po dobu 11 měsíců velmi tučným mlékem a přibírá denně 5,5 kilogramu. Krmit mládě ručně by bylo téměř nemožné a navíc by to vyžadovalo dost veliký prostor, protože dospělý keporkak dorůstá 12-16 metrů.

 „Taková akce by se nedala uskutečnit. Je to velice smutné, ale jediné co v tomto případě můžeme dělat, je monitorovat pohyb mláděte a doufat, že si najde novou maminku,“ dodal.