130 let

Část pilíře, za kterým je ukryto srdce Fryderyka Chopina. | foto: AFP

Záhada Chopinova srdce

Magazín
  •   10:41
VARŠAVA - Srdce světoznámého hudebního génia Fryderyka Chopina zřejmě dodnes ukrývá svoje tajemství. Odborníci na život a dílo tohoto polsko-francouzského pianisty a skladatele 19. století doposud předpokládali, že Chopin ve svých 39 letech zemřel na zhoubnou tuberkulózu. Přední polští odborníci na medicínu však přišli s teorií, že Chopinův předčasný skon zapříčinila cystická fibróza.
Nyní žádají polské ministerstvo kultury, aby mohli umělcovo srdce podrobit testům DNA, což vyvolalo řadu rozporuplných reakcí.

„Kde je poklad tvůj, tam je i tvoje srdce,“ stojí napsáno na kamenném pilíři ve varšavském kostele svatého Kříže. Na tomto místě odpočívá v pečlivě uzavřené schránce Chopinovo srdce. Když skladatel v roce 1849 v Paříži umíral, přál si, aby bylo jeho tělo pochováno na pařížském hřbitově, ale srdce uloženo v rodném Polsku, kde se nyní stalo předmětem zájmu.

Polský specialista na cystickou fibrózu Wojciech Cichy tvrdí, že se u Chopina celý život projevovaly symptomy této dědičné poruchy. Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje zejména dýchací, trávicí a rozmnožovací ústrojí. „Od raného mládí byl Chopin slabý, náchylný k plicním chorobám a trpěl kašlem,“ říká lékař. Záznamy ukazují, že Chopin vážil v dospělosti 40 kilogramů a měřil 1,7 metru. Enormní podváha je jedním ze symptomů cystické fibrózy.

Srdce je ve vynikajícím stavu
Cichy zároveň poukázal na to, že přes vášnivý románek s okouzlující francouzskou spisovatelkou George Sandovou není známo, že by Chopin měl nějaké potomky. Podle lékařových slov je neplodnost dalším znakem této nemoci a navíc se jen málo pacientů dožívá 40 let. „Pokud prokážeme, že Chopin trpěl touto nemocí, bude to veliká motivace zejména pro naše dětské pacienty. Uvidí, co všechno mohou i navzdory této nemoci dokázat,“ myslí si lékař.

Jak říká ředitel polského institutu Fryderyka Chopina Grzegorz Michalski, bylo umělcovo srdce naposledy zkoumáno těsně po skončení druhé světové války v roce 1945. Srdce je prý výborně konzervováno v hermeticky uzavřené schránce naplněné alkoholem. „Ukázalo se, že je ve vynikajícím stavu, a jakákoli manipulace s ním by jej mohla poškodit,“ myslí si Michalski a dodává, že jeden ze dvou žijících Chopinových příbuzných souhlasí s testy DNA a druhý je zásadně proti. Tisková mluvčí ministerstva kultury Iwona Radziszewska uvedla, že o tom, jestli bude Chopinovo srdce podrobeno testům, bude rozhodnuto až po prostudování podkladů, které odborníci spolu se žádostí předložili.
Autoři: Lidové noviny
  • Mohlo by vás zajímat