Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhada Mozartovy lebky

Magazín

  16:55
SALCBURK - Nejasnosti, které déle než sto let panovaly kolem údajné lebky Wolfganga Amadea Mozarta, se zřejmě konečně vyjasní. Rakouská televizní stanice ORF v neděli večer odvysílá dokument o vědeckém zkoumání lebky, kterou vlastní salcburská nadace Mozarteum.

Wolfgang Amadeus Mozart

Zdá se, že odborníci konečně rozluštili otázku, zda lebka skutečně patřila slavnému skladateli, či zda se jedná o podvrh.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že vědci dokázali potvrdit pravost lebky. Tak o tom alespoň spekulují rakouská média, ačkoliv oficiální výsledky testů budou zveřejněny až v rámci dokumentu. Tiskové agentuře APA už se podařilo vyzpovídat jednoho ze zainteresovaných vědců.

„Zatímco předchozí testy jinými metodami nevedly k jednoznačným závěrům, na bázi DNA se nám nyní podařilo dosáhnout jednoznačného výsledku,“ prohlásil profesor Walther Parson. „Renomovaná laboratoř americké armády poté potvrdila tento výsledek na sto procent“, dodal.

Rakouská televize v neděli odhalí tajemství
údajné Mozartovy lebky

Wolfgang Amadeus Mozart, který zemřel ve Vídni 5. prosince
1791 údajně v naprosté chudobě byl pohřben v
neoznačeném hromadném hrobě. Při pozdější exhumaci
zachránil hrobník lebku, která je od roku 1902 ve vlastnictví

salcburského muzea Mozarteum. Víc než století dohadů. zda
jde skutečně o ostatek slavného skladatele mělo ukončit
porovnání DNA lebky s DNA pozůstatků mozartových
příbuzných po ženské linii. Ty badatelé získali při
otevření rodinné hrobky Mozartových v roce 2004,
kdy získaly vzorek Mozartovy babičky a neteře.

Odborníci z innsbrucké univerzity porovnali DNA z údajné Mozartovy lebky s DNA, která pochází z kostí skladatelových pokrevních příbuzných, konkrétně jeho babičky a neteře. Jejich pozůstatky získali v roce 2004 díky otevření salcburské rodinné hrobky Mozartových.

Vědci tehdy hledali genetický materiál ženských příbuzných skladatele kvůli mitochondriální DNA, protože ta na rozdíl od jiných částí DNA nepodléhá mutacím, a rodová příbuznost se proto podle ní spolehlivě zjišťuje.

Lebku, která byla testována, vlastní Mozarteum teprve od roku 1902. Tato lebka však není jediná, o níž se tvrdilo, že patřila Mozartovi. Skladatel totiž zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni v naprosté chudobě, a byl proto pohřben na hřbitově svatého Marka do hromadného hrobu s tuláky a chuďasy. Existuje legenda, podle níž si tamní hrobník zapamatoval, kam Mozartovo tělo uložil, později hrob znovu otevřel a vyjmul skladatelovu lebku. Ta se pak prý o více než sto let později dostala až do nadace Mozarteum.

Mnoho odpůrců
Tato historka má mnoho odpůrců. Odmítá ji například renomovaný soudní patolog Herbert Ullrich, který se specializuje na zkoumání koster slavných rakouských a německých rodáků. Ten už řadu let prohlašuje, že údajná Mozartova lebka je podvrh, protože ve skutečnosti se vůbec nejedná o lebku muže, ale ženy.

Spor hodlá vyřešit právě stanice ORF, jež celý výzkum financovala. Po odvysílání dokumentu bude následovat debata a film Mozart, který natočil režisér Juraj Herz. ORF se tak připojí k oslavám Mozartova roku, který Rakousko vyhlásilo u příležitosti 250. výročí skladatelova narození.

Tajemství Mozartovy lebky není jedinou záhadou, která hudebního génia obklopuje. Dodnes se vedou spekulace o skladatelově smrti. Mozart zesnul ve věku pouhých 35 let a na sklonku života tvrdil, že se ho někdo chystá otrávit. Někteří historici později označili za Mozartova vraha jeho konkurenta Antonia Salieriho nebo zednáře. Jiní věří, že Mozart zemřel na mor.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat