Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada Mozartovy lebky

Wolfgang Amadeus Mozart | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wolfgang Amadeus Mozart |

SALCBURK  Nejasnosti, které déle než sto let panovaly kolem údajné lebky Wolfganga Amadea Mozarta, se zřejmě konečně vyjasní. Rakouská televizní stanice ORF v neděli večer odvysílá dokument o vědeckém zkoumání lebky, kterou vlastní salcburská nadace Mozarteum.

Zdá se, že odborníci konečně rozluštili otázku, zda lebka skutečně patřila slavnému skladateli, či zda se jedná o podvrh.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že vědci dokázali potvrdit pravost lebky. Tak o tom alespoň spekulují rakouská média, ačkoliv oficiální výsledky testů budou zveřejněny až v rámci dokumentu. Tiskové agentuře APA už se podařilo vyzpovídat jednoho ze zainteresovaných vědců.

„Zatímco předchozí testy jinými metodami nevedly k jednoznačným závěrům, na bázi DNA se nám nyní podařilo dosáhnout jednoznačného výsledku,“ prohlásil profesor Walther Parson. „Renomovaná laboratoř americké armády poté potvrdila tento výsledek na sto procent“, dodal.

Rakouská televize v neděli odhalí tajemství
údajné Mozartovy lebky

Wolfgang Amadeus Mozart, který zemřel ve Vídni 5. prosince
1791 údajně v naprosté chudobě byl pohřben v
neoznačeném hromadném hrobě. Při pozdější exhumaci
zachránil hrobník lebku, která je od roku 1902 ve vlastnictví

salcburského muzea Mozarteum. Víc než století dohadů. zda
jde skutečně o ostatek slavného skladatele mělo ukončit
porovnání DNA lebky s DNA pozůstatků mozartových
příbuzných po ženské linii. Ty badatelé získali při
otevření rodinné hrobky Mozartových v roce 2004,
kdy získaly vzorek Mozartovy babičky a neteře.

Odborníci z innsbrucké univerzity porovnali DNA z údajné Mozartovy lebky s DNA, která pochází z kostí skladatelových pokrevních příbuzných, konkrétně jeho babičky a neteře. Jejich pozůstatky získali v roce 2004 díky otevření salcburské rodinné hrobky Mozartových.

Vědci tehdy hledali genetický materiál ženských příbuzných skladatele kvůli mitochondriální DNA, protože ta na rozdíl od jiných částí DNA nepodléhá mutacím, a rodová příbuznost se proto podle ní spolehlivě zjišťuje.

Lebku, která byla testována, vlastní Mozarteum teprve od roku 1902. Tato lebka však není jediná, o níž se tvrdilo, že patřila Mozartovi. Skladatel totiž zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni v naprosté chudobě, a byl proto pohřben na hřbitově svatého Marka do hromadného hrobu s tuláky a chuďasy. Existuje legenda, podle níž si tamní hrobník zapamatoval, kam Mozartovo tělo uložil, později hrob znovu otevřel a vyjmul skladatelovu lebku. Ta se pak prý o více než sto let později dostala až do nadace Mozarteum.

Mnoho odpůrců
Tato historka má mnoho odpůrců. Odmítá ji například renomovaný soudní patolog Herbert Ullrich, který se specializuje na zkoumání koster slavných rakouských a německých rodáků. Ten už řadu let prohlašuje, že údajná Mozartova lebka je podvrh, protože ve skutečnosti se vůbec nejedná o lebku muže, ale ženy.

Spor hodlá vyřešit právě stanice ORF, jež celý výzkum financovala. Po odvysílání dokumentu bude následovat debata a film Mozart, který natočil režisér Juraj Herz. ORF se tak připojí k oslavám Mozartova roku, který Rakousko vyhlásilo u příležitosti 250. výročí skladatelova narození.

Tajemství Mozartovy lebky není jedinou záhadou, která hudebního génia obklopuje. Dodnes se vedou spekulace o skladatelově smrti. Mozart zesnul ve věku pouhých 35 let a na sklonku života tvrdil, že se ho někdo chystá otrávit. Někteří historici později označili za Mozartova vraha jeho konkurenta Antonia Salieriho nebo zednáře. Jiní věří, že Mozart zemřel na mor.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.