Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhada mumie vyřešena

Magazín

  9:46
KÁHIRA - Vědcům se podařilo s jistotou identifikovat mumii královny Hatšepsut, nejznámější panovnice, která vládla starému Egyptu téměř dvacet let. Jde o jedno ze dvou ženských těl objevených v roce 1903 Howardem Carterem ve skromném hrobě v Údolí králů u jihoegyptského Luxoru.

Mumie egyptské královny Hatšepsut. foto: ČTK

Oznámil to na včerejší tiskové konferenci generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Jde o nejdůležitější objev v Údolí králů od nalezení hrobky faraona Tutanchamóna.

„Jsme si na sto procent jisti, že patří Hatšepsut,“ prohlásil Havás o mumii, jež byla dosud považována za ostatky Hatšepsutiny kojné. Odborníci použili ke zjištění rentgen a analýzy DNA. Dalším důležitým vodítkem byla stolička nalezená v pohřební nádobě, takzvané kanopě, která nesla Hatšepsutino jméno a která obsahovala některé z orgánů pohřešované panovnice. Zub odpovídal přesně tomu, který chyběl v čelisti mumie, upřesnil Havás.

Experti zjistili, že jde skutečně o ostatky jedné z mála žen, které vládly starověkému Egyptu, nejvyspělejší civilizaci světa. Hatšepsut, dcera Thutmose I. z 18. dynastie, byla známá tím, že nosila falešný vous a oblékala se jako muž. Po smrti manžela převzala poručnictví nad mladým Thutmosem III., později si přisvojila titul faraona a zmocnila se vlády.

Hatšepsutiny ostatky mohly být ukryty do nenápadného hrobu proto, aby byly v bezpečí. Po její smrti se totiž její nevlastní syn a zároveň následník Thutmose III. snažil vymazat z dějin její památku.

O tom, že by jedna ze zmíněných dvou mumií mohla patřit královně, která vládla Egyptu na vrcholu jeho slávy v 15. století před naším letopočtem, v minulosti spekulovalo několik egyptologů. Nyní se hypotézu podařilo doložit vědeckými testy, které egyptští odborníci prováděli na čtyřech ženských mumiích z období Nové říše.

Egyptoložka Elizabeth Thomasová již před řadou let usoudila, že jedna ze dvou ženských mumií z malého hrobu, nyní známého jako KV60, je padesátiletá Hatšepsut. Usoudila tak na základě umístění její pravé ruky na hrudníku, což symbolizuje příslušnost ke královskému rodu. Havás v nedatovaném článku na internetu její názory v minulosti zpochybňoval. „Nevěřím, že tato mumie je Hatšepsut. Má příliš velké, tlusté tělo s obrovskými, povislými prsy a pozice její paže není přesvědčivým důkazem příslušnosti ke královskému rodu,“ napsal.

Hatšepsut byla teprve druhou ženou, známou tím, že převzala vládu nad Egyptem, měla údajně větší moc než Kleopatra a k jejím nejslavnějším počinům patří například stavba nádherného chrámu v Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu. Jméno Hatšepsut mělo více podob. Jednou z nich bylo i jméno Hatšepsovet. Někdy se nazývala dětskou verzí svého jména - Hatusu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat