Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada mumie vyřešena

Mumie egyptské královny Hatšepsut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mumie egyptské královny Hatšepsut. | foto: ČTK

KÁHIRA Vědcům se podařilo s jistotou identifikovat mumii královny Hatšepsut, nejznámější panovnice, která vládla starému Egyptu téměř dvacet let. Jde o jedno ze dvou ženských těl objevených v roce 1903 Howardem Carterem ve skromném hrobě v Údolí králů u jihoegyptského Luxoru.

Oznámil to na včerejší tiskové konferenci generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Jde o nejdůležitější objev v Údolí králů od nalezení hrobky faraona Tutanchamóna.

„Jsme si na sto procent jisti, že patří Hatšepsut,“ prohlásil Havás o mumii, jež byla dosud považována za ostatky Hatšepsutiny kojné. Odborníci použili ke zjištění rentgen a analýzy DNA. Dalším důležitým vodítkem byla stolička nalezená v pohřební nádobě, takzvané kanopě, která nesla Hatšepsutino jméno a která obsahovala některé z orgánů pohřešované panovnice. Zub odpovídal přesně tomu, který chyběl v čelisti mumie, upřesnil Havás.

Experti zjistili, že jde skutečně o ostatky jedné z mála žen, které vládly starověkému Egyptu, nejvyspělejší civilizaci světa. Hatšepsut, dcera Thutmose I. z 18. dynastie, byla známá tím, že nosila falešný vous a oblékala se jako muž. Po smrti manžela převzala poručnictví nad mladým Thutmosem III., později si přisvojila titul faraona a zmocnila se vlády.

Hatšepsutiny ostatky mohly být ukryty do nenápadného hrobu proto, aby byly v bezpečí. Po její smrti se totiž její nevlastní syn a zároveň následník Thutmose III. snažil vymazat z dějin její památku.

O tom, že by jedna ze zmíněných dvou mumií mohla patřit královně, která vládla Egyptu na vrcholu jeho slávy v 15. století před naším letopočtem, v minulosti spekulovalo několik egyptologů. Nyní se hypotézu podařilo doložit vědeckými testy, které egyptští odborníci prováděli na čtyřech ženských mumiích z období Nové říše.

Egyptoložka Elizabeth Thomasová již před řadou let usoudila, že jedna ze dvou ženských mumií z malého hrobu, nyní známého jako KV60, je padesátiletá Hatšepsut. Usoudila tak na základě umístění její pravé ruky na hrudníku, což symbolizuje příslušnost ke královskému rodu. Havás v nedatovaném článku na internetu její názory v minulosti zpochybňoval. „Nevěřím, že tato mumie je Hatšepsut. Má příliš velké, tlusté tělo s obrovskými, povislými prsy a pozice její paže není přesvědčivým důkazem příslušnosti ke královskému rodu,“ napsal.

Hatšepsut byla teprve druhou ženou, známou tím, že převzala vládu nad Egyptem, měla údajně větší moc než Kleopatra a k jejím nejslavnějším počinům patří například stavba nádherného chrámu v Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu. Jméno Hatšepsut mělo více podob. Jednou z nich bylo i jméno Hatšepsovet. Někdy se nazývala dětskou verzí svého jména - Hatusu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....