11. listopadu 2010 10:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada vyřešena: tajemná raketa byla podle Pentagonu jen letadlo

Záhada tajemné rakety objasněna: šlo o letadlo, jehož přelet způsobil na obloze "šmouhy" vodní páry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záhada tajemné rakety objasněna: šlo o letadlo, jehož přelet způsobil na obloze "šmouhy" vodní páry. | foto: ČTK

WASHINGTON Americké ministerstvo obrany zřejmě vyřešilo záhadu kolem údajného pondělního startu tajemné rakety nad Kalifornií. Podle mluvčího Pentagon Davida Lapana šlo o letadlo, jehož přelet způsobil na obloze "šmouhy" vodní páry.

Místní kalifornská televizní stanice KCBS zachytila ze své helikoptéry nad Kalifornií něco, co podle kondenzačních stop na obloze vypadalo jako start rakety. K jevu došlo v pondělí večer a následně se vyrojily spekulace, že by mohlo jít o tajné odpálení rakety.

"Nic nenaznačuje tomu, že by šlo o něco jiného než o letadlo," řekl mluvčí ministerstva obrany plukovník Lapan. Informace správy amerického civilního letectví ukázaly, že nešlo ani o žádný neidentifikovaný předmět, který by se rychle pohyboval v té době v této oblasti, dodal mluvčí.

Podle jeho slov bylo v inkriminované oblasti uskutečněno několik komerčních letů a nebyl hlášen žádný incident nebo nehoda. "Z toho vyplývá, že všechno směřuje k závěru, s jakým jsme počítali: že jde o vodní páru z letadla," zdůraznil Lapan.

Lidovky.cz, ČTK