16. února 2010 16:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhadná smrt Tutanchamona rozluštěna. Zabila jej sněť

Tutanchamonova maska. Testy DNA odhalily příbuzenské vztahy i příčinu smrti faraóna.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tutanchamonova maska. Testy DNA odhalily příbuzenské vztahy i příčinu smrti faraóna. |

WASHINGTON Starověký egyptský vládce Tutanchamon pravděpodobně zemřel v 19 letech na sněť ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii. Vyplývá to ze studie egyptských vědců, která byla dnes zveřejněna ve Spojených státech.

Vědci také potvrdili, že jeho otcem byl faraon Amenhotep IV., jeho matka ale zůstává stále neznámá. S podrobnostmi studie egyptští odborníci chystají seznámit veřejnost na středeční tiskové konferenci v Káhiře.

Matka zůstává neznámá
Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Tímto způsobem se vědcům podařilo odhalit i různé druhy dědičných nemocí, které egyptské vladaře sužovaly.

Tutanchamon stejně jako jeho otec a mnoho dalších vladařů královského rodu trpěl na nemoc, která se projevuje nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. Vědci mu diagnostikovali také takzvaný Marfanův syndrom, kterým trpěl například i známý houslista Nicolo Paganini a který se projevuje například protáhlou kostnatou postavou a delšími prsty na rukou a nohou. Často jej provázejí také potíže s klouby nebo se srdcem.

Rekonstrukce Tutanchamónovi podoby.

Vědcům se díky analýze podařilo s jistotou určit také Tutanchamonovy rodiče. Jeho otcem byl podle původních předpokladů potvrzen faraon Amenhotep IV., jeho matka byla identifikována jako mumie KV35YL.

Výzkum odhalil příbuzné i nemoce
Zda se za tímto označením skrývá krásná Nefertiti, Amenhotepova vedlejší manželka Kija, nebo dokonce Tutanchamonova kojná, vědci neprozradili. S jistotou určili pouze jeho babičku - Amenhotepovu matku královnu Teje.

Vědci v krvi známého faraona objevili také bakterie, které patří k původcům malárie a zimničných onemocnění. Podobné bakterie byly nalezeny v krvi čtyřech dalších členů královské rodiny, což odpovídá i lékům, které byly v hrobkách objeveny. Ty v kombinaci se snětí ve zlomené končetině vedly ke smrti mladého vladaře.

Život i smrt nejznámějšího egyptského vladaře fascinují vědce od dob objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Známá je především jeho zlatem vykládaná pohřební maska, kvůli jejímuž bohatému zdobení je považován za významného panovníka svého rodu.

ČTK