Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zahrada otevřená nadějím

"Chceme, aby sem chodili nejen naši klienti, ale kdokoliv z města," říká Kateřina Hymonová, která v Domě na půl cesty pracuje již pět let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Chceme, aby sem chodili nejen naši klienti, ale kdokoliv z města," říká Kateřina Hymonová, která v Domě na půl cesty pracuje již pět let. | foto: Klára Maková

Start do dospělého života je pro každého jiný. Někomu je osmnáct a musí odejít z dětského domova, jinému je dvacet a má za sebou pár měsíců ve vězení. Těm, kteří své místo ve světě teprve hledají pomáhá Dům na půl cesty Timotei v Bruntále.

„Chceme našim klientům usnadnit ten první čas, kdy jsou na všechno sami. Musí se postarat o sebe a najít práci. Leckdy je to ale složité, protože nemají praxi a chybí jim sebevědomí. My jim poskytujeme nejen zázemí, ale také je podporujeme v tom, že to zvládnou. Jen je potřeba nevzdávat se a a vytrvat“ vysvětluje Kateřina Hymonová, která v Domě na půl cesty pracuje již pět let.

K TÉMATU

Svůj volný čas tráví sháněním práce
Klienty tohoto zařízení jsou lidé ve věku 18 až 26 let, kteří odešli z dětského domova nebo ukončili výkon trestu. Většinou tráví svůj čas sháněním práce nebo čekáním na odpověď z inzerátu. Ve volných chvílích klienti hráli fotbal přímo na ulici. Vhodný prostor přitom měli doslova pod okny. V areálu Domu na půl cesty je totiž rozlehlá zahrada. Několik let se o ní ale nikdo nestaral, jako by čekala, až jí někdo probudí ze spánku.

Těm, kteří své místo ve světě teprve hledají, pomáhá Dům na půl cesty Timotei v Bruntále.

Těm, kteří své místo ve světě teprve hledají pomáhá Dům na půl cesty Timotei v Bruntále.

„Napadlo nás, že bychom mohli pročistit celou zahradu, nakoupit fotbalové branky, lavičky. Vždyt je to moc příjemné místo a je škoda, že ho zná tak málo lidí. Chceme, aby sem chodili nejen naši klienti, ale kdokoliv z města. Vloni se nám podařilo získat podporu z programu Think Big na obnovení zahrady. Mysleli jsme, že to zvládneme za pár týdnů, nakonec se oprava protáhla na tři měsíce, ale rozhodně to stálo za to. Každý klient měl své úkoly, musel něco zařídit nebo domluvit. Pro mnohé z nich to bylo poprvé, kdy měli takovou zodpovědnost a vyplatilo se to.“ říká Kateřina.

ČTĚTE TAKÉ

Pomohla Nadace O2
Koncem června se konalo slavnostní otevření zahrady. Díky financím od Nadace O2 mohl tým mladých pozvat na zahájení divadelní spolek i muzikanty z bruntálské kapely. „Měli jsme spoustu starostí, jak to všechno zvládneme. Každý z nás dělal, co mohl. Samozřejmě se i párkrát stalo, že se nás kamarádi nechápavě ptali, proč to vlastně celé děláme. Já ale myslím, že to určitě mělo smysl, však jsme to zvládli díky tomu, že jsme pracovali pohromadě a udělali i něco pro ostatní, a to je podstatné“ říká dvaadvacetiletý Robin, jehož snem je najít si práci jako zedník.  

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...