4. února 2012 15:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zákaz jídla v metru v N.Y.? Kvůli krysám

Metro v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metro v New Yorku | foto: Shutterstock

NEW YORK Absolutní zákaz stravování v prostorách newyorské podzemní dráhy by měl být nejnovější zbraní v zoufalém boji newyorské radnice proti záplavě krys žijících v metru. Podle návrhu zastupitele Billa Perkinse by za porušení zákona mělo město vybírat pokutu 250 dolarů.

Krysy jsou v tunelech newyorské podzemní dráhy všudypřítomné a díky pohozeným zbytkům potravin hlady rozhodně netrpí. Tisíce lidí zabíjejí dlouhé minuty cestování požíváním hamburgerů, sendvičů nebo chipsů, mnozí v metru snídají, svačí či večeří. Projde-li ale Perkinsův návrh, může přijít takové stravování draho - zákaz se má vztahovat na jídlo konzumované ve vestibulech, na nástupištích i ve vagonech.

Lidé ze zákazu nadšení nejsou

Podle průzkumu, který si správa newyorského metra nechala vypracovat, jsou právě zbytky po jedlících největší zásobárnou potravin pro krysy. K mání bývají "zakopnuté" pod sedadly ve vagonech, odložené kolem přeplněných odpadkových košů nebo prostě pohozené v chodbách a na schodech. Z jiného průzkumu ale vyplynulo, že zákaz, a tím spíš pokuta, mezi cestujícími velké nadšení nevzbuzuje. Lidé by souhlasili s pokutou za nepořádek, nikoli za jídlo.

ČTĚTE TAKÉ:

V newyorském metru platí už nyní zákaz konzumace nápojů, ovšem příčinou je spíš obava z alkoholu než hygiena. Krysí populace podle televizní stanice New York One ale už nabyla takových rozměrů, že každý pokus o nápravu je dobrý.

Soutěž o foto nejodpornější krysy v metru

Aby upozornily na alarmující stav, vyhlásily nedávno newyorské dopravní odbory veřejnou soutěž o fotografii nejodpornější krysy pořízenou v metru. Vítěz dostane volnou měsíční jízdenku.

Lidovky.cz, ČTK