Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakázané bratrstvo opět vysvětí kněze, mezi nimi i Čecha

Magazín

  20:26
MNICHOV - Tradicionalistické katolické Kněžské bratrstvo svatého Pia X. - k němuž patří i britský biskup Richard Williamson, odsouzený za popírání holokaustu - vysvětí 26. června v Bavorsku nehledě na zákaz Vatikánu další tři kněze, mezi nimi i jednoho z Česka.
Tajné bratrstvo (ilustrační foto)

Tajné bratrstvo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Svěcení se uskuteční během bohoslužby v zámeckém parku kněžského semináře v bavorském Zaitzkofenu, kde se nedovolená svěcení uskutečnila i loni. Oznámila to agentura APA s odvoláním na internetové stránky bratrstva.

Bratrstvo

Kněžské bratrstvo svatého Pia X., které odmítá klíčové reformy církve ve 20. století, založil v roce 1970 francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre.

Britský biskup Richard Williamson byl v dubnu v Řeznu odsouzen k pokutě 10.000 eur (asi 250.000 korun) kvůli popírání rozsahu holokaustu. Rozruch způsobilo hlavně to, že biskupův rozhovor pro švédská média byl zveřejněn několik dní před tím, než papež zrušil exkomunikaci skupiny biskupů bratrstva včetně Williamsona. Církev se bránila, že zrušení exkomunikace bylo plánováno mnohem dříve a s Williamsonovými výroky nijak nesouvisí.

Kandidáty na kněžské svěcení bratrstva jsou dvaašedesátiletý Švéd, sedmatřicetiletý Čech a osmadvacetiletý muž z italského Jižního Tyrolska. Již loňská svěcení vyvolala značný rozruch, protože se konala přes negativní postoj Vatikánu. Také nyní označil řezenský biskup Gerhard Ludwig Müller, v jehož diecézi Zaitzkofen leží, oznámená svěcení za provokaci. Takové chování bude mít vliv na možné opětné přijetí bratrstva do katolické církve, varoval biskup. Vyzval pak kněžské bratrstvo, aby až do vyřešení svého statusu svěcení nepraktikovalo.

Akt schismatu
"Podnikat takové kroky je možné jen na výslovný pokyn a povolení papeže," citovala biskupa APA. Biskup Müller již loni nepovolené svěcení ostře kritizoval. Nyní znovu zdůraznil, že lze považovat za akt schismatu (odštěpení od církve), pokud biskupové tohoto společenství bez výslovného pověření papeže a bez povolení biskupa místní diecéze svěcení uskuteční. Kdo odmítá závěry druhého vatikánského koncilu nebo jejich části, nemůže být plným členem společenství katolické církve.

Představený zaitzkofenského semináře Stefan Frey naproti tomu listu Mittelbayerische Zeitung sdělil, že již v prosinci bratrstvo vysvětilo své kněze v Austrálii a v Argentině, aniž to jakkoli zatížilo rozhovory mezi Vatikánem a bratrstvem. Až do konce jednání přece nemůže bratrstvo "zmrazit svůj život", nové kněze prostě potřebuje, uvedl Frey. Podle církevního práva jsou i nepovolená svěcení kněží platná, pokud je vykonávají platně vysvěcení biskupové, podotýká APA.

Papež Benedikt XVI. v lednu 2009 zrušil exkomunikaci čtyř biskupů z bratrstva Pia X., mezi nimi i Williamsona Bernarda Fellaye, který má v červnu trojici uchazečů světit, ve snaze usnadnit zahájení dialogu s ultrakonzervativním seskupením. Od té doby se ve Vatikánu konalo několik kol rozhovorů se zástupci bratrstva s cílem osvětlit sporné věroučné otázky, k žádným závěrům se ale dosud nedospělo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat