Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zaměnili jim děti, dostanou 11 milionů

Dítě (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě (Ilustrační foto) | foto: ČTK

VARŠAVA Varšavský soud po sedmi letech rozhodl o odškodnění ve výši 1,9 milionu zlotých (11 milionů Kč) pro rodiny, jejichž děti před čtvrtstoletím zaměnili zdravotníci ve varšavské nemocnici. Dvěma rodinám má odškodnění zaplatit Mazovské vojvodství a lékařská akademie, kterým nemocnice patří.

Jednovaječná dvojčata Edyta a Kasia kvůli chybě zdravotníků vyrůstala odděleně: Edyta se dostala k cizí rodině a rodiče pak vychovávali spolu s Kasiou nevlastní Ninu. Podobný případ se odehrál v České republice, kde zdravotníci také zaměnili dvě holčičky.

"Sice nám to nevynahradí to, co se stalo, ale konečně soud označil viníka té tragédie," řekla novinářům biologická matka dvojčat Elžbieta Ofmańská. Případ ukončil soud v závěru minulého týdne, vojvodství i akademie se mohou proti rozsudku odvolat.

V nemocnici vyměnili zdravotníci při koupeli miminka stará jeden a půl měsíce. O záměně se rodiče dozvěděli až po 17 letech. Známí rozdělených dvojčat si je pletli na ulici. Nakonec se dívky v červnu 2000 setkaly, o půl roku později genetické testy potvrdily, že jsou sestry.

Dívky se už nevrátily ke svým biologickým rodičům, pro které je podle psychologů nejdůležitější to, že soud potvrdil, že neměli nejmenší vliv na tragédii, ale byli oběťmi. Dnes pětadvacetiletá Edyta prožívá situaci zřejmě nejhůře, nevychází z domova a trpí depresemi stejně jako biologická matka dvojčat.

Odškodnění je jedno z nejvyšších, jaké kdy polský soud uznal. Případ trval podle právníků tolik let proto, že nikdo na sebe nechtěl vzít zodpovědnost.

V Třebíči zaměnili zdravotníci dvě holčičky v prosinci 2006. Zaměněné děti se po roce dostaly ke svým biologickým rodičům. Omyl vyšel najevo díky jednomu z otců - pochyboval, jestli je otcem holčičky, kterou s partnerkou vychovává. Z následných testů DNA vyplynulo, že ani jeden z rodičů nemá k dítěti pokrevní vztah.

Kraj Vysočina vyplatil oběma maminkám vyměněných dětí 100.000 korun. Brněnský soud letos v lednu rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu vyplatit rodinám celkové odškodnění 3,3 milionu korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!