Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaměnili jim děti, dostanou 11 milionů

Magazín

  14:57
VARŠAVA - Varšavský soud po sedmi letech rozhodl o odškodnění ve výši 1,9 milionu zlotých (11 milionů Kč) pro rodiny, jejichž děti před čtvrtstoletím zaměnili zdravotníci ve varšavské nemocnici. Dvěma rodinám má odškodnění zaplatit Mazovské vojvodství a lékařská akademie, kterým nemocnice patří.
Dítě (Ilustrační foto)

Dítě (Ilustrační foto) foto: ČTK

Jednovaječná dvojčata Edyta a Kasia kvůli chybě zdravotníků vyrůstala odděleně: Edyta se dostala k cizí rodině a rodiče pak vychovávali spolu s Kasiou nevlastní Ninu. Podobný případ se odehrál v České republice, kde zdravotníci také zaměnili dvě holčičky.

"Sice nám to nevynahradí to, co se stalo, ale konečně soud označil viníka té tragédie," řekla novinářům biologická matka dvojčat Elžbieta Ofmańská. Případ ukončil soud v závěru minulého týdne, vojvodství i akademie se mohou proti rozsudku odvolat.

V nemocnici vyměnili zdravotníci při koupeli miminka stará jeden a půl měsíce. O záměně se rodiče dozvěděli až po 17 letech. Známí rozdělených dvojčat si je pletli na ulici. Nakonec se dívky v červnu 2000 setkaly, o půl roku později genetické testy potvrdily, že jsou sestry.

Dívky se už nevrátily ke svým biologickým rodičům, pro které je podle psychologů nejdůležitější to, že soud potvrdil, že neměli nejmenší vliv na tragédii, ale byli oběťmi. Dnes pětadvacetiletá Edyta prožívá situaci zřejmě nejhůře, nevychází z domova a trpí depresemi stejně jako biologická matka dvojčat.

Odškodnění je jedno z nejvyšších, jaké kdy polský soud uznal. Případ trval podle právníků tolik let proto, že nikdo na sebe nechtěl vzít zodpovědnost.

V Třebíči zaměnili zdravotníci dvě holčičky v prosinci 2006. Zaměněné děti se po roce dostaly ke svým biologickým rodičům. Omyl vyšel najevo díky jednomu z otců - pochyboval, jestli je otcem holčičky, kterou s partnerkou vychovává. Z následných testů DNA vyplynulo, že ani jeden z rodičů nemá k dítěti pokrevní vztah.

Kraj Vysočina vyplatil oběma maminkám vyměněných dětí 100.000 korun. Brněnský soud letos v lednu rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu vyplatit rodinám celkové odškodnění 3,3 milionu korun.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat