Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zaměstnanci hotelů v Soči se školí v úsměvech

Olympijské kruhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy | foto: Reuters

SOČI Úsměv nebývá přirozenou součástí ruského obličeje, a tak před propuknutím zimních olympijských her v Soči podstupují zaměstnanci místních hotelů na poslední chvíli školení, jak se usmívat.

Iniciativa, která má vykořenit představy, že Rusové jsou chladní, strozí a zachmuření, je podle agentury Reuters v souladu s úsilím prezidenta Vladimira Putina předvést moderní tvář Ruska na olympiádě, která si vyžádala na 50 miliard dolarů (asi bilion korun).

Ruská olympijská univerzita, otevřená v Moskvě a v dějišti olympiády v černomořském letovisku Soči v roce 2009 Putinem a podnikatelem Vladimirem Potaninem, učí hotelové manažery pohostinnosti. Nabyté vědomosti mají předávat svým podřízeným.

"Naučit se, jak se chovat k hostům z jiných zemí, je zvláště důležité. Musíme se to lépe naučit, aby pochopili naši pohostinnost," říká účastník kurzu Vladimir Šuškin, jenž pracuje jako náměstek ředitele sanatoria v Soči, které bývalo letní rezidencí sovětského diktátora Josifa Stalina a dodnes se zachovalo.

Rusko jako turistická destinace

Ruský turistický průmysl zápolí o přežití od rozpadu Sovětského svazu. Ale Putin vidí olympiádu nejen jako příležitost k vylepšení obrazu země v očích návštěvníků ze Západu, ale také jako možnost vdechnout nový život do odvětví s velkým potenciálem.

Byrokracie a potíže se získáním víz odrazují mnoho potenciálních návštěvníků i od pouhého pomyšlení na Rusko jako turistickou destinaci. Ale když už turisté do Ruska dorazí, zjistí, že staré sovětské zvyky vymírají pomalu.

Vlajky v olympijském parku.

John Cerry, který v USA pracuje jako prodejce aut pro půjčovny, říká, že jízdy vlakem byly "kouzelné" a také někteří Rusové byli velice vřelí. Ale nemůže říci, že by se mu líbilo vše, co ho potkalo. "Služby jsou děsivé. Pokaždé, kdy jsem šel povečeřet, číšnice doslova naházely naše jídlo na stůl a odkráčely," postěžoval si.

Kurzy olympijské pohostinnosti, zavedené na žádost organizačního výboru olympiády, zahrnují lekce, jak se usmívat na cizince a jak udržovat oční kontakt, a zaměřují se spíše na obsluhu hostů než na hotelová pravidla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vypracovali jsme profily rozdílných typů hostů, i modely toho, jak si počínat s opilými návštěvníky, anebo jak se chovat, pokud host žádá nemožné," vysvětluje jedna ze školitelek Taťjana Pomjatkinská. "Protože naše olympijské město má v úmyslu se stát letoviskem na světové úrovni, je důležité, aby pohostinnost v našich hotelích odpovídala mezinárodním normám," dodává.

Apartmány v Soči.

Sami Rusové raději utrácejí vydělané peníze v končinách s vyspělou turistickou infrastrukturou, tedy v Itálii, ve Španělsku či ve Francii. Hotelový řetězec Hilton předpověděl, že do roku 2016 ruští turisté utratí v cizině o 37,4 miliardy dolarů více než doma. Mezi zahraničními turisty má Rusko podle řetězce špatnou pověst vinou veliké byrokracie, absence odpovídající infrastruktury, kvůli vysokým cenám za ubytování i kvůli nepředvídatelné kvalitě služeb.

'Chladný' přístup

Odhadovalo se, že turistika v roce 2013 přispěla k hrubému domácímu produktu Ruska 122 miliardami dolarů (z celkových zhruba 2,6 bilionů); do roku 2023 by tato částka měla růst o čtyři procenta ročně.

Expertka Helen Maranoová soudí, že chladný dojem, jakým Rusové působí, může být důsledkem historických zkušeností. Ale po čase se ukáže, jak dokážou být Rusové vlídní. Každopádně investice do lidského kapitálu mohou turistice v Rusku pomoci. "Potrvá to pár let, ale vidím to jako velkou investici do budoucnosti," řekla.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....