7. listopadu 2011 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záplavy uvěznily slony, slůně ale přineslo naději

Uprostřed záplav se narodilo slůně, přineslo naději. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprostřed záplav se narodilo slůně, přineslo naději. |

BANGKOK Před více než šesti týdny se záplavy ženoucí se ze severu Thajska dostaly k historickému městu Ajuttchajá zapsanému na seznamu památek UNESCO, které leží 100 kilometrů od Bangkoku. O týden později už byla celá oblast zatopená.

Obchody zavřené, z cest se staly řeky, chrámy a památky nedokázaly udržet vodu venku a lidé museli plavat nebo použít loděk, aby se dostali k pitné vodě a k jídlu, napsal zpravodajský server CNN.

Jednou z postižených záplavami byla i Yvette Cagneyová, třicetiletá Australanka, která poslední tři roky pracuje jako pomocnice ve sloninci Royal Elephant Kraal v Ajuttchajá. Před stoupající vodou utíkala ze svého domu oknem v prvním patře. Ale záplavy nezasáhly jenom lidi a historické památky. Jejich obětí se stala i zvířata - včetně desítek slonů, které voda uvěznila v jejich výbězích.

ČTĚTE TAKÉ:

Cagneyové s kolegy se podařilo pomoci zhruba 60 slonům dostat se na výše položenou půdu a vytvořit pro ně tábor vzdálený tři kilometry od jejich areálu. Osudu ale museli ponechat osm slůňat i s matkami. S každým dalším dnem jsou ale podmínky na místě, kam se evakuovali, obtížnější.

"Už čtyři týdny žiju v improvizovaném stanu hned vedle sloního výběhu," řekla Cagneyová CNN. "Je to drsné, ale skutečné obavy máme o slony," dodala s tím, že v okolí je jen minimum stínu a sloni mají omezený přístup k pitné vodě a jídlu. "Děsivé je pomyšlení, na jak dlouho bychom tu mohli uvíznout," řekla. "Areál byl zničený, takže i když voda opadne, potrvá to nejméně další dva měsíce, než se nám podaří slony dostat zpět do nějakého trvalého příbytku."

Uprostřed problémů a pesimismu ale přesto svitla malá naděje. Před týdnem se ve sloním stádu narodilo slůně - sameček - a jak se zdá, hned se stalo miláčkem celé sloní tlupy. "Je to takový dárek uprostřed všeho toho šílenství," řekla Cagneyová. "Zvedl náladu všem v téhle těžké době." Povodně v Thajsku stále nekončí. O víkendu jejich bilance přesáhla 500 obětí, špinavé záplavové vody dál pronikají do severní částí metropole Bangkoku. Tři měsíce trvající intenzivní srážky způsobily v zemi nejhorší záplavy za poslední půl století. Od července zasáhly většinu země a vyžádaly si škody, jejichž výše může přesáhnout miliardy dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!