Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdánlivě nevinná zelenina. Jak se vodní melouny staly rasistickým klišé?

Magazín

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Obálka časopisu Life Magazine z 9. srpna 1937. Na zadní straně nákladního automobilu naplněného melouny sedí plešatý černoch středního věku se širokými rameny, bez košile a oblečený v opotřebovaných kalhotách. Přitom pozoruje okolní pole na obou stranách silnice. Mohlo by se zdát, že hlavní myšlenkou je pocta tvrdé práci, ale pravda může být i o něco temnější.

Reklamní leták foto: Reprofoto/ Afro-American National Museum

„Výtisk je ukázkovým příkladem toho, jak se může něco zdát nevinné, pozitivní a povznášející, a zároveň přispívat k dehonestaci celé skupiny lidí,“ uvádí server HuffPost.

Jádro problému

Důvodem, proč je symbolika melounu tak problematická, je to, co ona sladká zelenina představuje. V jádru jsou totiž melouny znakem cesty k ekonomické svobodě pro zotročené Afričany. Když byli zotročeni, byli nuceni vodní melouny pěstovat. Jakmile se však stali svobodnými občany, zelenina jim poskytla způsob, jak získat zpět své životy a vydělat si peníze. Stávali se jejich pěstitěli a prodejci.

Rostoucí podnikání s melouny bylo samozřejmě považováno za hrozbu pro bílé obyvatele. Jednalo se totiž o dobu mezi lety 1876 a 1965, kdy v jižních státech USA platily různé segregační zákony, které jsou někdy rovněž označovány jako zákony Jima Crowa.

titulka časopisu LIFE
článek z časopisu LIFE

Smithsonův institut zdůrazňuje, že „mnoho bílých obyvatel jihu reagovalo na tuto soběstačnost tím, že z zelenina učinilo symbol chudoby. Meloun symbolizoval hostinu pro ‚nečisté a líné‘“. „V té době se objevovalo spoustu reklamních letáků a pohlednic, které měly černošské prodejce zesměšnit a zostudit. Byli na nich vyobrazeni Afroameričané, kteří se potulovali po ulicích, jedli melouny, kradli, a prali se,“ uvádí pro HuffPost.

Doktorka Psyche Williams-Forsonová, vedoucí Afroamerických studiií na Marylandské univerzitě, ve svém výzkumu zjistila, že stereotypní spojení Afroameričanů s jídlem se začaly objevovat počátkem 19. století. „Když jsem zkoumala stereotypy spojené se smaženým kuřetem, našla jsem rovněž spoustu obrázků melounu. Jedním z prvních, který jsem objevila, byl obrázek mladého černocha, který v rukou drží melouny a rozhoduje se, zdali se má sehnout pro kuře,“ konstatovala.

Rychle se šířící klišé

Další ze zdokumentovaných snímků se objevil v ilustrovaných novinách Frank Leslie’s Illustrated Newspaper z roku 1869. Černobílá karikatura zobrazuje pět malých chlapců, kteří hladově hltají šťavnaté melouny. 

Ilustrace z roku 1869

V letech a dekádách, které následovaly, tyto obrazy noviny a časopisy udržovaly, tiskly je na propagační letáky a hojně je využívaly v reklamních prostorách. Kromě médií se podobné obrázky začaly objevovat rovněž na pomůckách do kuchyně - na nádobí, utěrkách nebo i na slánkách a pepřenkách. A každé z těchto zobrazení bylo stejné: černí lidé konzumující melouny s až neobvyklou radostí.

„Získáte takový temný koncept šťastného člověka, který miluje meloun,“ říká Williams-Forsonová.„Melouny se sice pěstují na jihu, ale jedí je i lidé mimo jih. Problém nastává v momentě, kdy má být člověk očerňován na základě jídla.“

reklamní leták

Debra Freemanová, spisovatelka a šéfredaktorka časopisu Southern Grit Magazine, narazila na některé z těchto reklam a fotografií prostřednictvím své matky a byla zasažena tím, v jak široké míře bylo „melounové klišé“ používáno. „Bylo šílené vidět ty stejné reklamy s malými černými dětmi s obrovskými rty, které jedí melouny. Ty obrázky byly používány ve velkém.“

Stereotyp přetrvávající dodnes

Ačkoliv se může zdát, že reklamní letáky z počátku 20. století nemohou mít vliv na současnost, stereotyp týkající se melounů je příkladem toho, že kontroverze toto téma vyvolává stále. 

Komiks otištěný v roce 2014 v deníku Boston Herald. Muž ve vaně nabízí Baracku...

V roce 2014 se do problémů dostal deník Boston Herald, když otiskl komiks s Barackem Obamou, kterému je nabízena melounová zubní pasta. V ten samý rok byl propuštěn vysokoškolský fotbalový trenér v Charlestonu v Jižní Karolíně. Důvodem byl bizarní oslavný rituál, při kterém jeho tým rozbil meloun a přitom vydával zvuky podobné lidoopům. Nepříjemné překvapení čekalo na účastníky protestního pochodu proti zastřelení černošského studenta policií. V americkém Missouri si pro ně „připravili“ sladový likér, smažené kuře a meloun.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat