1. července 2011 15:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zdražené jízdné. Lidé protestovali piknikem

Dívka oblečená jen v plavkách některé jiné cestující pohoršovala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívka oblečená jen v plavkách některé jiné cestující pohoršovala. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Piknik, předčítání Vančurova Rozmarného léta a dívky v plavkách. I s tím se setkali v pátek krátce po poledni cestující pražského metra. Sdružení Pražské fórum uspořádalo ve stanici Můstek happening. Protestovalo tak proti zvýšení cen jízdného, které je podle městské rady pro cestující vlastně výhodné, kromě ceny se zvedla i délka platnosti jízdenek. Právě proto příznivci sdružení uspořádali piknik, ostatním chtěli ukázat, jak využít minuty navíc, které neprojezdí.

Městská rada rozhodla o zvýšení jízdného v květnu. Původní přestupní jízdenky za 26 korun se zdražily na 32 korun, prodloužila se ale jejich platnost. Krátkodobá původně nepřestupní jízdenka se zdražila z 18 na 24 korun, platit bude ale o deset minut déle a lidé s ní budou moci neomezeně přestupovat. Na protestní happening dohlédla i městská policie. Protestující jim nabídli i občerstvení.

I když rada argumentovala tím, že je to pro cestující vlastně výhodnější, Pražané o tom už tak skálopevně přesvědčení nejsou. "Pokud by se slevy tohoto typu vyhlašovaly každý rok, mohla by za pár let ta nejlevnější jízdenka stát 48 korun na šedesát čtyři minut," prohlašují zástupci sdružení Pražské fórum.

Protestní happening cestující zaujal. Někteří fotografovali, další si četli informační letáky.

"Zatímco řidiči dostávají nové a nové dárky za desítky miliard korun v podobě nových silnic a díky sim si cestu městem mohou zkracovat, dostali pasažéři MHD k prvnímu prázdninovému dnu minutu navíc, které mohou trávit v dopravních prostředcích. Žádná sleva ale není zadarmo, a tak za lístek zaplatí o šest korun víc, než v předcházejících měsících," podotýkají členové Pražského fóra.

Příznivci iniciativy si rozložili na Můstku deky, vybalili svačiny a začali si předčítat z Rozmarného léta Vladislava Vančury. Některé cestující ale pobuřovala obnažená dívka v plavkách. Přivolaní policisté protestující vyzvali, aby happening ukončili. Protestující jim pak nabídli pohoštění a akci dobrovolně ukončili o půl druhé.

Děti jezdí zadarmo

hsHelena Stinglová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz