Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze slumu do vlastních bytů

Magazín

  9:20
Rodiny dětí, které si zahrály v Milionáři z chatrče, si zaslouží lepší bydlení. Rozhodla tak indická vláda.

Dětské herce z Milionáře v chatrči vzali filmaři do Los Angeles na oscarový ceremoniál foto: AFP

Dětští herci, kteří žijí v jedné z nejchudších čtvrtí indické metropole, budou přestěhováni. Jak informovala agentura Reuters, úřady jejich rodinám přidělí nové byty za „zásluhy“ pro svou zemi.

V oscarovém snímku Milionář z chatrče, jenž nadchl laiky i filmové kritiky, malá Rubina Alíová a její herecký kolega Azharuddín Muhammad Ismáíl ztvárnili dětské postavy hlavních hrdinů. Děti byly objeveny castingovými agenty v bombajském slumu Garib Nagar.

Veřejnost byla rozhořčena, když zjistila, že i přes obrovský úspěch a mnohamilionové výdělky žijí děti stále ve svých polorozbořených chudinských domovech. „Tyto dvě děti získaly pro svou vlast vítězné vavříny, a přitom žijí ve slumech,“ prohlásil hrdě Gautam Čatterdží, šéf státního Úřadu pro bydlení a rozvoj území státu Maháráštra. I podle něj si zaslouží být odměněny. Nové byty, které chce jejich rodinám věnovat, prý budou v blízkosti těch nejlepších obytných lokalit města Bombaje.

Jednopokojová chatrč devítileté Rubiny stejně jako desetiletého Azharuddína se nachází ve stejné čtvrti. Ani jedna z nich přitom nemá přívod pitné vody a v jejich blízkosti tečou otevřenou kanalizací splašky. Rubina bydlí v chatrči společně se sedmi sourozenci. Azharuddín žije s rodinou v malé rozbořené boudě, která má střechu jen z igelitových pytlů. Přesto jsou obě obydlí od úspěchu snímku neustále navštěvována gratulanty.

Pevná střecha nad hlavou
Chlapcův otec Mohammed, který trpí tuberkulózou, pro list The Times India uvedl, že všechny peníze získané od tvůrců filmu již utratili. Otec Rubiny novinářům řekl, že jejich dům byl z rozhodnutí úřadů již několikrát zbourán. Jak napsal britský server BBC, naposledy to bylo prý před třemi měsíci. „Jsme šťastní, že budeme mít pevnou střechu nad hlavou,“ dodal.

Film režiséra Dannyho Boylea ovládl letošní ročník cen americké filmové akademie. Podle některých je ale jeho název pro Indy urážlivý a zobrazený život chudých potupný. Snímek, jehož výroba stála 15 milionů dolarů, vydělal po celém světě zatím přes 160 milionů dolarů. Tvůrci byli také kritizováni, že i přes obrovské tržby nebyli malí herci dostatečně odměněni. To však Boyle i producent Christian Colson odmítají. Dostávali prý na indické poměry nadprůměrnou mzdu. Zároveň byli poprvé přihlášeni do školy. Filmaři rovněž založili finanční fond, z něhož mají být hrazeny náklady na vzdělání, zdravotní ošetření a základní životní potřeby těchto dětí.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!