Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ze zakřivených sklenic zmizí pivo rychleji, lidé se neumí tolik brzdit

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pivaři většinou nevěnují příliš pozornosti tvaru svých půllitrů. Tato zdánlivá drobnost má prý však vliv na rychlost, jakou zlatavý mok zmizí ze sklenice. Větší rychlostí ho prý lidé pijí ze zakřivených sklenic než z rovných, vyplývá to podle serveru BBC ze studie vědců z britské Bristolské univerzity publikované v odborném časopise PLoS ONE.

V rámci uvedené studie vědci natáčeli na video 159 mužů a žen, kteří pili buď nealkoholické nápoje nebo pivo. Do všech sklenic bylo nalito stejné množství tekutiny - přibližně polovinu půllitru. Nádoby se však lišily tvarem, některé byly rovné a jiné zakřivené.

Výsledky ukázaly, že při pití nealkoholických nápojů lidé vyprázdnili sklenice za zhruba sedm minut bez ohledu na jejich tvar.

Nemohou se kontrolovat

Ovšem mezi skupinami pijícími pivo z nádob odlišných tvarů byly zaznamenány významné rozdíly. Ti, co pili pivo ze zakřivených sklenic, měli dopito po sedmi minutách. Ti, co pili z rovných sklenic, se podívali na dno až za jedenáct minut.

"Čas nutný k vypití nápoje se zpomalil téměř o 60 procent, když šlo o alkoholický nápoj v rovných sklenicích v porovnání s pitím ze zakřivených sklenic," citoval ze zprávy server bbc.com.

Vědci se domnívají, že jedním z možných vysvětlení je to, že u zakřivených sklenic je těžší odhadnout jejich skutečný obsah.

"Nejsou schopní odhadnout, jak rychle pijí, takže se tolik nemohou kontrolovat," shrnula podle BBC vedoucí týmu Angela Attwoodová.

Vlastní výzkum

U nealkoholických nápojů prý konzumenti podle Attwoodové nepotřebují dávat pozor na množství vypitého moku, proto tvar sklenic neměl na rychlost pití žádný vliv. Vědkyně podle BBC dodala, že dobře zvolený typ sklenic používaný v restauracích by mohl přispět ke zdravějšímu způsobu života konzumentů.

Výzkum vycházel ze situace v laboratorních podmínkách, kdy účastníci pili pouze jeden nápoj. Zůstává tedy otázkou a případným námětem k vlastnímu studiu, zda budou výsledky stejné i při posezení v hospodách a dalších zařízeních, kde se lidé občerstvují větším počtem drinků.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...