2. září 2012 15:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ze zakřivených sklenic zmizí pivo rychleji, lidé se neumí tolik brzdit

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pivaři většinou nevěnují příliš pozornosti tvaru svých půllitrů. Tato zdánlivá drobnost má prý však vliv na rychlost, jakou zlatavý mok zmizí ze sklenice. Větší rychlostí ho prý lidé pijí ze zakřivených sklenic než z rovných, vyplývá to podle serveru BBC ze studie vědců z britské Bristolské univerzity publikované v odborném časopise PLoS ONE.

V rámci uvedené studie vědci natáčeli na video 159 mužů a žen, kteří pili buď nealkoholické nápoje nebo pivo. Do všech sklenic bylo nalito stejné množství tekutiny - přibližně polovinu půllitru. Nádoby se však lišily tvarem, některé byly rovné a jiné zakřivené.

Výsledky ukázaly, že při pití nealkoholických nápojů lidé vyprázdnili sklenice za zhruba sedm minut bez ohledu na jejich tvar.

Nemohou se kontrolovat

Ovšem mezi skupinami pijícími pivo z nádob odlišných tvarů byly zaznamenány významné rozdíly. Ti, co pili pivo ze zakřivených sklenic, měli dopito po sedmi minutách. Ti, co pili z rovných sklenic, se podívali na dno až za jedenáct minut.

"Čas nutný k vypití nápoje se zpomalil téměř o 60 procent, když šlo o alkoholický nápoj v rovných sklenicích v porovnání s pitím ze zakřivených sklenic," citoval ze zprávy server bbc.com.

Vědci se domnívají, že jedním z možných vysvětlení je to, že u zakřivených sklenic je těžší odhadnout jejich skutečný obsah.

"Nejsou schopní odhadnout, jak rychle pijí, takže se tolik nemohou kontrolovat," shrnula podle BBC vedoucí týmu Angela Attwoodová.

Vlastní výzkum

U nealkoholických nápojů prý konzumenti podle Attwoodové nepotřebují dávat pozor na množství vypitého moku, proto tvar sklenic neměl na rychlost pití žádný vliv. Vědkyně podle BBC dodala, že dobře zvolený typ sklenic používaný v restauracích by mohl přispět ke zdravějšímu způsobu života konzumentů.

Výzkum vycházel ze situace v laboratorních podmínkách, kdy účastníci pili pouze jeden nápoj. Zůstává tedy otázkou a případným námětem k vlastnímu studiu, zda budou výsledky stejné i při posezení v hospodách a dalších zařízeních, kde se lidé občerstvují větším počtem drinků.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...