Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze zanedbané kyjevské zoo utíkají zvířata

Magazín

  7:00
KYJEV - Pokus o útěk z kyjevské zoologické zahrady podniklo několik jejích chovanců. Podle informací místního listu Segodňa se ze zoo pokusilo uprchnout osm dikobrazů, liška a sedm svišťů. Ne všem se útěk podařil - dikobrazi byli dopadeni u pokladen, ven ze zahrady se nedostala ani liška. Jen svišťům se podařilo podhrabat a zmizeli beze stopy.
Mávající svišť (ilustrační foto)

Mávající svišť (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kyjevský tisk dává útěky do souvislosti s žalostným stavem zahrady, jejíž neblahý osud vyvolal protesty i v zahraničí. Loni v dubnu v kyjevské zoo zahynul slon, několik týdnů po něm samice velblouda a po měsíci bizon.

Vedení zoo tvrdí, že byli otráveni. K jiné verzi zřejmě dospěla místní radnice, která propustila ředitelku zahrady Svitlanu Berzinovou a podala na ni žalobu. Mnoho zvířat údajně uhynulo kvůli nedostatečné péči chovatelů.

Zvířata záhadně mizí

Ani s novým ředitelem ale podezřelá úmrtí nepřestala; ukázalo se navíc, že zvířata ze zahrady záhadně mizí. Od loňského října do letošního dubna tu uhynulo 62 kusů zvířat, většina z nich prý na srdeční nedostatečnost. Kritici zoologické zahrady tvrdí, že počet mrtvých nebo ztracených exemplářů lze ve skutečnosti počítat na stovky.

Mezinárodní organizace na ochranu zvířat několikrát ukrajinskou vládu vyzvaly, aby vzhledem k hrůzným provozním podmínkám kyjevskou zoo zavřela. Ve věci se začalo angažovat Eurasijské regionální sdružení zoologických zahrad, kyjevská radnice jmenovala speciální dohlížecí komisi se zahraničními odborníky.

Zoologická zahrada stará sto let se nachází nedaleko městského centra, obyvatelé okolních čtvrtí si stěžují na hluk a zápach. Radnice zvažuje návrh zoo uzavřít a vybudovat na novém místě nedaleko kyjevského výstaviště Expopark.

Útěky ze zoologických zahrad nejsou na Ukrajině vzácností. V Oděse předloni zmizela zmije dovezená z Hondurasu a pátrání po ní trvalo půldruhého roku. Nakonec plaza našli v sousedním teráriu, které zaměstnanci zoo vyhřívali víc než jeho původní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!