24. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zelená, červená a zlatá. Kde se vzaly barvy Vánoc?

Adventní věnec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adventní věnec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Dokážete si představit oslavy Vánoc bez spousty dekorací? Kdepak, Vánoce bez stromečku a ozdob by byly nevzhledné a fádní. Abychom doma vytvořili pravé vánoční prostředí, potřebujeme spoustu barev. A některé konkrétní barvy se v této části roku dostávají do popředí.

Zřejmě mnoho lidí se zajímá o barvy Vánoc. Diví se, proč to není třeba žlutá, oranžová nebo modrá, ale vždycky červená a zelená - a samozřejmě také zlatý tón, který všemu dodává neobyčejný vzhled a vytváří sváteční atmosféru, napsal server Zee News.

Červená, zelená a zlatá jako vánoční barvy mají původ v historii a v náboženství.

Zelená byla v dějinách vždy považována za symbol tajemství a života, a to dávno před tím, než se narodil Ježíš Kristus. Zatímco většina rostlin s příchodem zimy podlehla chladnému počasí, keře cesmíny a jehličnaté stromy zůstaly zelené po celý rok.

Lidé považovali tyto rostliny za výjimečné a magické, protože dokázaly zázračně přežít i v těch nejtužších mrazech. Proto byly uctívány už odedávna a lidé si je spojili s tajemstvím života.

Adventní věnec si můžete koupit na některém z trhů, nebo vyrobit ve vánoční...


Zatímco zelená má ve spojení s Vánocemi předkřesťanský původ, zbývající barvy, červená a zlatá, se staly v souvislosti se zimními svátky významnými až po narození Krista.

Zelená narození, červená krev a smrt

Když ve čtvrtém století začala církev slavit 25. prosince Kristovo narození, mnoho křesťanů nechávalo výzdobu z cesmínových věnců určenou pro zimní slunovrat i na vánoční svátky. Zelená barva a cesmínové věnce se tak začaly spojovat s narozením Krista.

Zatímco zelená v náboženském pojetí symbolizovala Kristovo narození, červená barva se stala symbolem jeho krve a smrti. Kombinace červené a zelené tak v křesťanské společnosti začala být spojována s Kristovým zmrtvýchvstání.

KVÍZ

Kombinace zelené a červené se později začala objevovat i na tradičních vánočních věncích. Nejprve to byly červené bobule vpletené do cesmíny, díky nimž začaly být ozdoby zajímavější. Později se s tradicí vánočních stromků objevila i červená jablka zavěšená na jehličnaté stromy.

Zlato přinesl jeden ze tří králů

Přidání zlaté barvy znamenalo rozšíření křesťanské symboliky. Barva představovala zlato, které přinesl do Betléma jako dar právě narozenému Ježíšovi jeden ze tří králů. Zároveň symbolizovala příslib věčného života.

Červená, zelená a zlatá zůstaly hlavními vánočními barvami i dnes. Vánoční výzdoba se ale zpestřila, když se její součástí začaly stávat i jiné barvy - modrá, stříbrná, fialová i další odstíny spektra. A konec konců, kombinace zelené s bílou může představovat dokonalou kombinaci pro navození představy Vánoc v přírodě.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz