7. března 2014 18:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zeman ušitý z vepřových kůží projel Prahou. Vycpaný byl láhvemi becherovky a slivovice

Socha přezdívaná Prasedent byla vyplněna prázdnými láhvemi od slivovice a becherovky, oblíbených nápojů Zemana, a nedopalky cigaret.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha přezdívaná Prasedent byla vyplněna prázdnými láhvemi od slivovice a becherovky, oblíbených nápojů Zemana, a nedopalky cigaret. | foto: ČTK

PRAHA Pražskou Královskou cestou, kterou při korunovacích projížděli čeští králové, prošel alegorický průvod se sochou prezidenta Miloše Zemana. Plastikou sešitou z vepřových kůží chtěla asi dvacítka studentů poukázat na chyby českého prezidenta.

Průvod se uskutečnil při příležitosti ročního výročí od inaugurace Zemana do funkce. Akce vzbudila pozornost především u turistů.

Podle organizátorky, výtvarnice Daniely Grohové šlo o happening, který reflektoval činy Zemana za minulý rok. Plastiku Zemana s kopýtky místo rukou a nohou a s "královskou" korunou na hlavě studenti posadili na historický dřevěný vůz. Socha přezdívaná Prasedent byla vyplněna prázdnými láhvemi od slivovice a becherovky, oblíbených nápojů Zemana, a nedopalky cigaret. Centrem Prahy ho za doprovodu vojenského bubnování a trubky táhly postavy s na šedo nabarvenými obličeji.

Účastníci průvodu nesli rámečky s popisem některých činů Zemana, které si podle nich "nikdo za rámeček nedá". Poukázali tak například na kritizované pozvání uzbeckého prezidenta Islama Karimova nebo na některé Zemanovy výroky.

Průvod byl zakončen na Pražském hradě u sochy T. G. Masaryka, ke které studenti jako stížnost "tatíčku prezidentovi" položili rámečky s popisem Zemanových činů.

Lidovky.cz, ČTK