22. července 2009 20:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemětřesení posunulo Nový Zéland blíže Austrálii

Austrálie a Nový Zéland | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Austrálie a Nový Zéland | foto: maps.google.comReprofoto

WELLINGTON Silné zemětřesení, které minulý týden zasáhlo oblast u Nového Zélandu, sice nezpůsobilo ničivou vlnu cunami, zato ale o něco posunulo Nový Zéland blíže Austrálii. Podle internetových stránek BBC o tom informovali vědci.

"V podstatě nás přiblížilo Austrálii," řekl o zemětřesení seizmolog Ken Gledhill. "Nový Zéland pořád mění tvar, protože je na rozhraní zemských desek, ale tohle se stalo během několika sekund, ne několika století." Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály změnilo tvar Jižního ostrova Nového Zélandu a tím jeho jihozápadní část o 30 centimetrů přiblížilo Austrálii.

Vzdálenost mezi oběma ostrovy ale i tak zůstává větší než 2250 kilometrů. Posun proto podle novozélandských médií nejspíše nepřinese žádné zlevnění letenek.

Zemětřesení z minulého týdne bylo největším v letošním roce a nejsilnějším na Novém Zélandu za 78 let. Přesto ale nezpůsobilo žádné vážnější škody.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!