Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Žena s transplantovanou tváří vyšla na veřejnost

Isabelle Dinoire | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Isabelle Dinoire | foto: DENIS CHARLETAFP

PAŘÍŽ Osmatřicetiletá Francouzka, které byla v listopadu jako první na světě transplantována část tváře, se dnes poprvé představila veřejnosti.

Během tiskové konference v nemocnici v Amiensu bylo zjevné, že transplantovaná část není zatím zcela pohyblivá - pacientka zřejmě nemůže zavřít ústa, takže mluví s potížemi. Může se však pousmát, během tiskové konference se bez problémů napila a jizvy nejsou příliš znatelné.

Pacientka krátce vylíčila, jak byla loni znetvořena, a poděkovala lékařům i rodině dárkyně, která poskytla tkáň pro transplantaci. Osmatřicetiletá Isabelle Dinoireová, jejíž totožnost byla dnes poprvé ve Francii zveřejněna, také řekla, že chce znovu začít normální život. Vyslovila přání, aby její zkušenost pomohla dalším podobně postiženým lidem.

Žena byla znetvořena loni v květnu, kdy jí její pes ve chvíli, kdy doma omdlela, ukousl bradu, rty, část nosu a okolní tvář. Dnes řekla, že si uvědomila, že se něco stalo, teprve když se probrala z bezvědomí a chtěla si zapálit cigaretu. Svého obrazu v zrcadle se prý zděsila a nemohla věřit tomu, co viděla.

Radost z mluvení
Na otázky novinářů, které přítomní lékaři vyzvali k šetrnosti, řekla, že byla šťastná, když viděla svoji novou tvář, kterou už teď bere jako vlastní. Uvedla také, že transplantovaná tkáň postupně nabývá na citlivosti. Nejvíc ráda je prý tomu, že může znovu mluvit.

Žena zatím nevychází z nemocnice, kde se podrobuje léčbě a rehabilitačním cvičením. Bolesti nemá údajně žádné. Lyonský chirurg Jean-Michel Dubernard, který listopadovou patnáctihodinovou operaci vedl, řekl, že osmnáctý den po ní se objevily komplikace a příznaky, že organismus novou tkáň odmítá. To se ale podařilo překonat s použitím běžných přípravků pro potlačení imunitní reakce organismu. Pacientce byly ale také injektovány do kostní dřeně kmenové buňky odebrané dárkyni.

Nynější situaci pacientky označil Dubernard za příznivou a řekl, že lékaři mají vše pod kontrolou. S poukazem na to, že šlo o vůbec první zákrok svého druhu, ale nevyloučil případné další komplikace.

Jeho amienský kolega Bernard Devauchelle, který provedl operaci spolu s ním, znovu zopakoval, že transplantace cizí tkáně bylo jediné možné řešení, protože klasickou metodu transplantace nebylo možné použít. Vysvětlil postup operace i pozdější vývoj, přičemž mimo jiné řekl, že týden po operaci už žena mohla znovu normálně jíst. Hovořil rovněž o objektivním známkách obnovující se citlivosti transplantovaných tkání.

Dinoireová byla po svém znetvoření neschopna normálního života, nemohla skoro mluvit a normálním způsobem pít, jídlo jí padalo z úst. Bez transplantace by byla odsouzena k životu za rouškou. Darovaná kůže a tkáně pocházely od ženy, která byla ve stavu klinické smrti.

Otázky týkající se dárkyně lékaři na dnešní tiskové konferenci odmítli. Umírající ženě byly se svolením rodiny odebrány za účelem transplantace i některé vnitřní orgány.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!