Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zhasněte světla, vyzvali ekologové

Tma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tma |

BERLÍN/VÍDEŇ/BERN Mezi 20:00 a 20:05 dnes mají Němci, Rakušané a Švýcaři zhasnout světla ve svých domácnostech. Vyzývají je k tomu ekologické organizace a média při příležitosti dnešního dne ochrany klimatu. K výzvě se připojil i internetový vyhledávač Google.

K symbolické akci se mají v německy hovořících zemích připojit radnice jednotlivých měst, státní úřady a podniky. Do tmy se ponoří i obvykle nasvícené architektonické monumenty a památky. Města dokonce mají vypnout slavnostní vánoční osvětlení.

Akci s názvem "Licht aus!" (Zhasněte světla) spolupořádají mezinárodní organizace Světového fondu na ochranu přírody (WWF), Global 2000 a Greenpeace ve spolupráci s dalšími sdruženími a médii, jako je televizní stanice ProSieben, německý bulvární deník Bild nebo švýcarský Blick. K výzvě se připojil i internetový vyhledávač Google.

Experti se bojí kolapsu ve 20:05
Dnešní akce je myšlena jako výzva účastníkům probíhající vrcholné konference o klimatu na Bali i jednotlivým vládám k přijetí efektivních opatření proti klimatickým změnám. Provází ji také několik demonstrací ochránců přírody.

Organizace Greenpeace například nechala v pátek před berlínskou Braniborskou bránu umístit ledovou skulpturu ledního medvěda. Paradoxem ovšem je, že toto čtyři metry dlouhé a 1,5 metru vysoké umělecké dílo, které má vydržet do neděle, je v noci zvlášť nasvíceno.

V Berlíně v 20:00 SEČ na pět minut zhasne osvětlení Braniborské brány i tamního dómu, v Bavorsku bez světla zůstane například slavný malebný zámek Neuschwanstein. V rakouské metropoli Vídni potemní mimo jiné fasáda budovy spolkového kancléřství i Glorietta v zámeckém parku u Schönbrunnu. Ve Štýrském Hradci zmizí ve tmě symbol města, hodinová věž, v Salcburku zámek Mirabell.

S velkou účastí počítají iniciátoři akce ve Švýcarsku. Zapojit se mají velká města jako Curych a Bern, a dokonce i banky, hotely a farmaceutické koncerny. Zapojí se i panovnický zámek v metropoli sousedního Lichtenštejnského knížectví Vaduzu.

Někteří experti se obávají, že pět minut po osmé hodině by náhlé rozsvícení milionů žárovek mohlo způsobit kolaps rozvodných sítí. Pokud se do akce zapojí deset milionů lidí, kritický bod nastane ve chvíli, kdy všichni naráz rozsvítí. Ze symbolických pěti minut by se pak mohla stát nedobrovolná černá hodinka.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...