8. listopadu 2010 14:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Židovské děti hrály v ghettu 'terezínské' Monopoly, hru zachránily

V 'terezínských' Monopolech se hrálo o objekty nacházející se v ghettu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V 'terezínských' Monopolech se hrálo o objekty nacházející se v ghettu. |

JERUZALÉM Známá desková hra Monopoly se hrála i v terezínském koncentračním táboře za druhé světové války. Měla ale jinou, děsivější podobu, než ji známe dnes. Speciálně upravenou hru, která kopírovala život v ghettu, pro brněnské sourozence, osmiletého a desetiletého Michu a Dana Glassovy, a další židovské děti vyrobil ve 40. letech umělec zadržovaný nacisty v Terezíně.

Podle serveru CNN ji sourozenci Glassovi, kteří dnes žijí v Izraeli, věnovali jeruzalémskému muzeu holokaustu Jad Vašem.

V pravých Monopolech si hráči kupují pozemky v "normálním" městě, existují tak verze hry, které se hrají ve velkých světových metropolích včetně Chicaga nebo Berlína. V terezínských Monopolech postupovaly děti figurkami po objektech nacházejících se v ghettu. "Ty velké byly nazvané po velkých německých městech, Hamburg, Magdeburg, a tak dál," řekli Glassovi CNN.

Glassovi přežili věznění v Terezíně i se svou matkou, jejich otec zemřel v Osvětimi. Sourozencům se na konci války podařilo hru schovat a vzít ji sebou do Izraele. Muzeu ji věnovali před 15 lety.

Malá pevnost v Terezíně sloužila od června 1940 jako policejní věznice pražského gestapa a Hlavní pevnost od listopadu 1941 jako židovské ghetto.

Terezínem prošlo za války téměř 190 tisíc lidí, z nichž v samotném městě zahynulo přes 37 tisíc, dalších více než 87 tisíc lidí nepřežilo transporty smrti na východ.

Lidovky.cz, ČTK