Chanuka je oslavou povstání Makabejců proti Seleukovské říši a znovuvysvěcení druhého Chrámu před více než dvěma tisíci let. Doprovází ji legenda o oleji do svícnu, který v chrámu zbyl a stačil na jediný den.
Hořel však zázrakem po celých osm dní tak, aby lidé stačili vyrobit olej nový.
Obama řekl, že příběh Makabejců včetně zázraků, kterých byli svědky, je připomínkou toho, že víra a výdrž jsou důležité vlastnosti, které lidem pomáhají v těžkých časech.
"Chanuka není jenom údobím oslav víry a zvyků židů, ale momentem, aby lidé všech vyznání oslavili společné cíle, které sdílíme," řekl prezident.
Slavnostní svícen z Prahy
Obama na oslavu Chanuky pořádá ve středu slavnostní ceremoniál, při němž budou zapálena světla vzácného chanukového svícnu zapůjčeného z Židovského muzea v Praze. Při slavnostní akci, které se má účastnit téměř 500 hostů, bude zapáleno šest z osmi světel svícnu vyrobeného v roce 1873 Cyrillem Schillbergerem.
Zapálení svícnu má pro příslušníky židovské komunity velkou symbolickou hodnotu, protože pochází z majetku Židů vyhlazených během druhé světové války; bude od té doby zapálen poprvé.
Chanuka je oslavována na celém světě a jako jediný z židovských svátků i veřejně v ulicích. Vždy od západu slunce až do půlnoci, kdy hoří světla ve svícnech, se v židovských domech nepracuje, ale zpívá a hraje. Kromě toho děti dostávají malé dárky. Na židovskou tradici starou 2000 let nepřímo navazuje rozsvěcení svící na adventním věnci.