Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zima je pryč. V zoo se vylíhnul první krkavec

Magazín

  14:30
PRAHA - Zima je definitivně za námi. V pražské zoologické zahradě se totiž ráno vylíhl první letošní krkavec velký, což podle tradice znamená potvrzení příchodu jara a zárukou toho, že chladné počasí už se nevrátí.
Vylíhnutí krkavci v pražské zoo (ilustrační foto).

Vylíhnutí krkavci v pražské zoo (ilustrační foto). foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

"Jakmile krkavci u nás v pražské zoo snesou vejce, všichni víme, že mláďata se vylíhnou do přívětivého jarního počasí. Je to prý předpověď prověřená generacemi," komentoval událost ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Doufá, že pražští krkavci se jednou stanou stejně proslulými jako svišť Phil z Punxsutawney v západní Pensylvánii, který na Hromnice každoročně předpovídá konec zimy za přítomnosti desítek novinářů a televizních štábů.

Vylíhnutý krkavec v pražské zoo (ilustrační foto).

Rodiče malého písklete se jmenují Kryštof a Klára. Za osm let odchovali celkem 42 mláďat, dnes vylíhnuté ptáče je tedy už jejich 43. potomkem.

Samice krkavců sedí na vejcích tři týdny. Matka dnešního mláděte Klára minulý měsíc snesla vajec šest. Ostatní ptáčata se vylíhnou v několika následujících dnech.

Krkavce velkého chová v Česku a na Slovensku osm zoologických zahrad, rozmnožuje se ale jen v Zoo Praha. Zde odchovaní krkavci žijí v českých, slovenských i německých zoologických zahradách. Zoo Praha je úspěšným chovatelem ptáků v Evropě. V roce 2011 se zde narodilo 594 mláďat od 120 druhů, řada z nich patří mezi vzácné a ohrožené.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat