Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Život na Marsu: další „důkaz“

Magazín

  10:40
LONDÝN/PRAHA - Před čtyřmi lety zaplavila robotická vozítka americké vesmírné agentury NASA vědce i amatérské badatele hromadou snímků z povrchu Marsu. Na všech ale byly jen pláně pokryté kamením a příznivci teorií o životě na rudé planetě byli zklamáni. Nyní ale mají opět žně.

Mars. foto: ŠimonLidové noviny

Na jednom ze snímků se totiž po bedlivém zkoumání podařilo objevit několik záhadných obrysů, které začaly být okamžitě dávány do souvislosti s živými bytostmi. Ústředním bodem zájmu „marťanologů“ je cosi, co připomíná sochu, ne-li přímo živou bytost.

Jak podotkl zpravodajský server BBC News, podle skeptiků jde o kus kamene či světelný klam, případně kombinaci obojího. Jiní ovšem v obrysu vidí ženskou postavu, která ukazuje rukou kamsi do prostoru.

Podezřele prý vypadají i některé úlomky kamene, v nichž zastánci spikleneckých teorií odhalili otisky pravidelných tvarů, které se v přírodě neobjevují. Do značné míry se tak opakuje vlna spekulací, které provázely snímky staré třicet let, na jednom z nichž byla na povrchu zachycena slavná „tvář“.

Malá marsovská víla?

Nyní probírané snímky povrchu Marsu pořídila robotická vozítka Spirit a Opportunity, která v roce 2004 přistála na protilehlých stranách rudé planety. Nikdo z NASA si ale tehdy podivných obrysů nevšiml. Až začátkem tohoto roku se zvětšené verze fotografie, kterou zkoumali amatérští astronomové, rozšířily po internetu a začalo se opět spekulovat o životě na rudé planetě.

Podle jedné verze se objekt „nápadně“ podobá soše Malé mořské víly z dánského hlavního města Kodaně. Tato teorie tvrdí, že sochu vytvořily pradávné civilizace, které opustily Mars, aby se následně usadily v Dánsku. „Ty snímky jsou úžasné. Nemohl jsem uvěřit svým očím. Zdá se, že na Marsu je opravdu život,“ řekl například jeden z nadšenců britskému bulvárnímu listu Daily Mail.

Debata o „důkazech“ o životě na rudé planetě není ničím novým. Již v roce 1976 vyfotografovala na Marsu sonda z programu Viking formaci záhadných staveb. Fotografiemi se o tři roky později zabývali počítačoví experti. Zpracovali snímky digitální technologií a potvrdili reálnost zobrazených staveb. Analýza snímků ukázala rovnostranné pyramidy a tvář podobnou lidské. Trojrozměrná počítačová simulace poskytla obraz mírně erodované pyramidy, která se nachází nedaleko lidského obličeje vytesaného do skály.


Kopec a stínohra
Pozdější zkoumání ale nadšení stoupenců teorie o marsovském životě zklamalo. NASA na základě snímků pořízeních jejími sondami v roce 1998 konstatovala, že se jedná pouze o hru stínů. Podobně střízlivého vysvětlení se dočkala i slavná „tvář“. Za další tři roky americká vesmírná agentura oznámila, že jde o obyčejný kopec.

Rozklíčovat tyto záhady pomohly nové vesmírné mise. Nová fotografie byla sondou Mars Global Surveyor pořízena šikmo místo vertikálně, a to ze vzdálenosti 450 kilometrů od slavného „obličeje“. Obrázek byl následně spojen s předešlým snímkem z června 2000 a přenesen do třetí dimenze. Výsledný obrázek prý jasně ukázal kopec o rozměrech třikrát dva kilometry s výstupky a brázdami, které ani v nejmenším nepřipomínají lidskou tvář či jakýkoliv jiný živý organismus. To ovšem zastánce teorie o životě na rudé planetě neodradilo. Nyní začíná celá anabáze nanovo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!