130 let

Mars. | foto: Šimon, Lidové noviny

Život na Marsu: další „důkaz“

Magazín
  •   10:40
LONDÝN/PRAHA - Před čtyřmi lety zaplavila robotická vozítka americké vesmírné agentury NASA vědce i amatérské badatele hromadou snímků z povrchu Marsu. Na všech ale byly jen pláně pokryté kamením a příznivci teorií o životě na rudé planetě byli zklamáni. Nyní ale mají opět žně.

Na jednom ze snímků se totiž po bedlivém zkoumání podařilo objevit několik záhadných obrysů, které začaly být okamžitě dávány do souvislosti s živými bytostmi. Ústředním bodem zájmu „marťanologů“ je cosi, co připomíná sochu, ne-li přímo živou bytost.

Jak podotkl zpravodajský server BBC News, podle skeptiků jde o kus kamene či světelný klam, případně kombinaci obojího. Jiní ovšem v obrysu vidí ženskou postavu, která ukazuje rukou kamsi do prostoru.

Podezřele prý vypadají i některé úlomky kamene, v nichž zastánci spikleneckých teorií odhalili otisky pravidelných tvarů, které se v přírodě neobjevují. Do značné míry se tak opakuje vlna spekulací, které provázely snímky staré třicet let, na jednom z nichž byla na povrchu zachycena slavná „tvář“.

Malá marsovská víla?

Nyní probírané snímky povrchu Marsu pořídila robotická vozítka Spirit a Opportunity, která v roce 2004 přistála na protilehlých stranách rudé planety. Nikdo z NASA si ale tehdy podivných obrysů nevšiml. Až začátkem tohoto roku se zvětšené verze fotografie, kterou zkoumali amatérští astronomové, rozšířily po internetu a začalo se opět spekulovat o životě na rudé planetě.

Podle jedné verze se objekt „nápadně“ podobá soše Malé mořské víly z dánského hlavního města Kodaně. Tato teorie tvrdí, že sochu vytvořily pradávné civilizace, které opustily Mars, aby se následně usadily v Dánsku. „Ty snímky jsou úžasné. Nemohl jsem uvěřit svým očím. Zdá se, že na Marsu je opravdu život,“ řekl například jeden z nadšenců britskému bulvárnímu listu Daily Mail.

Debata o „důkazech“ o životě na rudé planetě není ničím novým. Již v roce 1976 vyfotografovala na Marsu sonda z programu Viking formaci záhadných staveb. Fotografiemi se o tři roky později zabývali počítačoví experti. Zpracovali snímky digitální technologií a potvrdili reálnost zobrazených staveb. Analýza snímků ukázala rovnostranné pyramidy a tvář podobnou lidské. Trojrozměrná počítačová simulace poskytla obraz mírně erodované pyramidy, která se nachází nedaleko lidského obličeje vytesaného do skály.


Kopec a stínohra
Pozdější zkoumání ale nadšení stoupenců teorie o marsovském životě zklamalo. NASA na základě snímků pořízeních jejími sondami v roce 1998 konstatovala, že se jedná pouze o hru stínů. Podobně střízlivého vysvětlení se dočkala i slavná „tvář“. Za další tři roky americká vesmírná agentura oznámila, že jde o obyčejný kopec.

Rozklíčovat tyto záhady pomohly nové vesmírné mise. Nová fotografie byla sondou Mars Global Surveyor pořízena šikmo místo vertikálně, a to ze vzdálenosti 450 kilometrů od slavného „obličeje“. Obrázek byl následně spojen s předešlým snímkem z června 2000 a přenesen do třetí dimenze. Výsledný obrázek prý jasně ukázal kopec o rozměrech třikrát dva kilometry s výstupky a brázdami, které ani v nejmenším nepřipomínají lidskou tvář či jakýkoliv jiný živý organismus. To ovšem zastánce teorie o životě na rudé planetě neodradilo. Nyní začíná celá anabáze nanovo.

Autor: Lucie Kalivodová