Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zlínská zoo odchovala jako první zahrada v Evropě želvu chilskou

Mládě želvy chilské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě želvy chilské. | foto: ČTK

ZLÍN Nebývalý úspěch slaví zlínská zoologická zahrada. Jako jediné evropské zoo se jí podařilo úspěšně odchovat želvu chilskou, která stejně jako většina ostatních suchozemských želv patří k ohroženým druhům.

V chovatelském zázemí je zatím jedno mládě, nicméně ošetřovatelé se poctivě starají ještě o další tři oplozená vajíčka. Doufáme, že ještě další sourozenec přibude, řekl zoolog Pavel Shromáždil.

Želva chilská

Želva chilská patří mezi středně velké suchozemské želvy, zároveň je nejmenším zástupcem rodu geochelone. Pohlaví je u tohoto druhu poměrně těžko rozpoznatelné. Nicméně samci jsou zpravidla menší a mají o něco delší ocas. Zajímavostí je, že i když je z celé skupiny rodu geochelone nejmenší, je nejbližší příbuznou obří galapážské želvy sloní.

Želvy chilské se v zoologických zahradách příliš často nechovají. Podle Shromáždila ji v Česku chová jen zlínská zoo, chovem se pak zabývají ještě zahrady v Barceloně, Gdaňsku a několik soukromých chovatelů. Podle mluvčí zlínské zoo Romany Bujáčkové se odchov želvy chilské podařil zatím pouze soukromým chovatelům.

Želva chilská se vyskytuje v Argentině a Paraguay. Typickým životním prostředím jsou takzvané chaco - suché polopouštní až pouštní oblasti s roztroušenými keři a stromy. Želvy jsou ve volné přírodě často odchytávány kvůli obchodu se zvířaty a získání potravy. Podle odhadů je jen v Argentině ročně odchyceno 20.000 až 50.000 jedinců. Želvy navíc ohrožuje i volný chov dobytka.

Zlínská zoo chová želvy chilské od roku 2007. Od té doby zoologové zaznamenali několik snůšek, zárodek se však při inkubaci nevyvíjel. Po dlouhých letech shromažďování informací je k úspěšnému odchovu přivedla rada kolegů z pražské zoo. "Želví vajíčka jsem vystavovali dvouměsíčnímu období klidu. Pražští kolegové měli podobné problémy u jiného druhu želvy," podotkl Shromáždil.

Délka inkubace u želv chilských je od 12 do 16 měsíců. Ve volné přírodě mají zvířata až tři snůšky za rok, v každé je jedno až sedm vajec.

"Inkubace je největší problém, protože není úplně jednoduchá. U jiných druhů takové problémy nejsou," podotkl zoolog. Po několika neúspěšných pokusech se ošetřovatelům osvědčila metoda, při níž vejce nasazují do líhně, kde se teplota pohybuje v rozmezí do 22 do 29 stupňů Celsia. Po dvou měsících vejce přemístí do prostředí s teplotou mezi osmi až 12 stupni Celsia. Tam vejce ponechají opět dva měsíce, po této době se snůška opět vrací do inkubátoru s teplotou až 30 stupňů Celsia.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...