21. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zloděj se vydával za svého bratra, obelstil i soud

Vloupání - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vloupání - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Dlouhé měsíce se zloději ze Slovenska dařilo "vodit za nos" místní justici, když se po obvinění z krádeže vydával za svého bratra. Zloděje pod jménem jeho sourozence dokonce poslal soud do vězení. Záměna identity vyšla najevo až poté, co si muž odpykal část trestu.

Kvůli špatné identifikaci se dostal na svobodu, napsal dnes deník Sme o ojedinělém případu v historii slovenské justice.

Pořádnou ostudu si přivodili policisté, kteří loni zadrželi muže podezřelého z krádeže 450 eur (11.000 korun) z pokladny obchodu na východním Slovensku. Údajný pachatel neměl u sebe žádné doklady, mužům zákona ale nadiktoval údaje svého nic netušícího bratra. Policisté si jeho totožnost následně řádně neprověřili.

Pod falešnou identitou vystupoval zloděj i během zrychleného řízení, v jehož závěru mu soud vyměřil trest vězení na 11 měsíců. Na přešlap se přišlo letos na jaře. Policie zjistila pravou totožnost odsouzeného na základě porovnání daktyloskopie a analýzy DNA. Muž se nakonec nás přiznal, že všechny přelstil. "Byl to omyl, který se neměl stát," komentoval pochybení policistů okresní policejní ředitel Peter Bednár.

Měl podmínku a bál se vyššího trestu
Zloděj se začátkem července dostal na svobodu, protože ve skutečnosti soud potrestal jeho bratra. Dosud sedmkrát odsouzený muž se vydával za svého bratra patrně proto, že za poslední krádež mu hrozil přísnější trest.

"Protože přečinu se dopustil v podmínce, zřejmě se obával vyššího trestu nebo vazby. Předpokládáme, že proto se skryl za bratrovo jméno," doplnil okresní prokurátor Ján Holotňák.

Skutečný pachatel krádeže se do vězení patrně vrátí. Soud už souhlasil s obnovou procesu, muži možná přibude obvinění z poškozování cizích práv za to, že se vydával za svého bratra.

Na Slovensku se podle listu nestává, že by si trest odpykával pachatel odsouzený pod jiným jménem. Spíše se vyskytují případy, že vinu na sebe chtějí vzít nastrčené osoby.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz