7. ledna 2012 14:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zloději nemohli prodat obraz, vrátili ho majiteli

Ukradený obraz René Magritta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukradený obraz René Magritta. |

BRUSEL Zloději, kteří před více než dvěma lety z bruselského muzea ukradli obraz známého surrealistického malíře René Magritta, plátno vrátili původnímu majiteli. Informovalo o tom Magrittovo muzeum.

Zloději prý zjistili, že známý obraz Olympia nejsou schopni ani na černém trhu prodat, a tak se spokojili s výkupným, které za malbu vyplatila pojišťovací společnost.

Magrittův obraz by ukraden v září 2009 za poměrně kuriózních okolností. Dva maskovaní muži tehdy za bílého dne přepadli malé Muzeum René Magritta, kde se v tu chvíli pohybovali jen dva návštěvníci a ostraha, a se zbraní v ruce si malbu jednoduše odnesli. Policejní pátrání žádné výsledky nepřineslo a obraz se vynořil až loni.

Sami zloději kontaktovali vedení muzea a nabídli, že obraz vrátí. "Dobře pochopili, že ho prostě neprodají, protože je příliš známý. Ten obraz pro ně byl najednou přítěž a rozhodli se ho raději zbavit. Naštěstí ho nezničili," citoval hlavního kurátora muzea André Garitta deník Daily Telegraph.

Cena obrazu Olympia, který Magritte vytvořil v roce 1948, se odhaduje na tři miliony eur (asi 77 milionů korun). Zloději se ale nakonec museli spokojit s jakýmsi "odškodným" ve výši 62.000 liber (asi dva miliony korun), které zaplatila společnost, u níž byl obraz pojištěn.

Lidovky.cz, ČTK