Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změna: opalování nahoře bez ve Francii už neletí

Magazín

  0:18
PAŘÍŽ - Mnozí to mají spojené jen s pohlednicemi z francouzského Azurového pobřeží. Jiní to považovali za symbol feministického boje ve Francii. Opalování nahoře bez bylo na konci šedesátých let na vzestupu. A odehrával se kolem něj urputný boj. Zatímco vzdělané střední třídy tehdy trvaly na tom, že na odhalování má žena právo, konzervativní ochránci rodinných hodnot kontrovali s tím, že odhalené bradavky by mohly vyděsit děti, které si na plážích hrají.

Dlouhá léta se mohla Francie pyšnit tím, že je považována za největšího propagátora tohoto polonudismu. Časy se ale změnily, píše britský deník The Guardian. Dnešní generace mladých žen se spíše zahaluje. Důvod? Mnohé se bojí rakoviny kůže a navíc i feministky mají v dnešní době již jiné priority než kdysi, například rovné postavení mužů a žen v práci.

Z nedávného průzkumu mezi Francouzkami ve věku 18 až 30 let vyplynulo, že většina z nich dává přednost bikinám namísto jednodílných monokin. Dokonce 24 procent dotázaných tehdy uvedlo, že je opalování nahoře bez na plážích pobuřuje. Plných 57 procent žen se sice tomuto způsobu opalování nebrání, ale jen ve vlastní zahradě, nikoli na veřejné pláži. Na nedávno otevřené umělé pláži podél Seiny v Paříži je dokonce nenošení vrchního dílu plavek pokutováno. A i starosta přímořského Saint Tropez potvrzuje, že v posledních letech je trend spíše opačný - zahalovat se.

"V šedesátých a sedmdesátých letech bylo opalování nahoře bez spojeno s hnutím za zrovnoprávnění žen a také znakem návratu k přírodě. Ženy bojovaly za to, aby si mohly se svými těly dělat, co chtějí," uvedl pro Guardian francouzský historik Christophe Granger, který na toto téma vydal nedávno knihu.

"Dnes už si to nespojujeme s žádným zrovnoprávněním, ale spíše to pro nás znamená jen vyjádření určité sexuality, touhy, smyslnosti," dodal.
Pravdou je, že některé skupiny francouzských feministek ale za zrovnoprávnění v odívání na plážích bojují dál. Skupina říkající si Les Tumultueuses například před dvěma měsíci vtrhla nahoře bez do jedné z konzervativních městských plováren v centru Paříže. Ihned se na ně vrhli všichni plavčíci a snažili se je zahalit. K předchozím feministickým "útokům" pak byla prý dokonce povolána policie.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat