Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Znak rebelů a umělců? Vousy jsou opět v módě

Magazín

  7:00
PAŘÍŽ - Ať už dlouhé a seriózní jako u dávných Řeků nebo rozježené jako v 50. letech - plnovousy jsou ve Francii opět v módě k nemalému potěšení místních holičů, napsala agentura AFP.

Plnovous je zase v módě. Alespoň ve Francii. foto: Shutterstock

Po letech se znovu ujímá ten druh vousů, jejichž vypěstování trvá týdny spíš než dny - od starých dobrých plnovousů, přes kotlety až k porostu upravenému tak, aby rovnoměrně lemoval tvář od kotlet po bradu s vyholenými tvářemi a prostorem pod nosem. Zkrátka toto léto je vystavování hustého porostu na tváři u mužů zase jednou v módě.

ČTĚTE TAKÉ:

Titulní stránka časopisu pro gaye Tetu v červenci i srpnu zobrazovala muže s dokonale upravenými vousy. A módní dům Maison Martin Margiela poslal na poslední přehlídce na molo celou řadu vousatých modelů.

Dávní Řekové pohlíželi na vousy jako na známku mužnosti, zatímco Evropané na konci 19. století je pokládali za symbol solidní důstojnosti střední třídy.

Symbol rebelství

V 50. letech minulého století se vousy znovu objevily u takzvané "beatové generace" v době, kdy "vousy u mocných už nebyly v módě", řekl AFP módní historik Laurent Cotta. Mládež bránící se konformitě je vzala jako symbol rebelie, jako způsob, jak dát najevo: "My se nezajímáme o to, jak kdo vypadá," dodal.

Také v 60. letech kultura hippie přijala plnovousy, ale v následujících letech pak skoro vymizely, dokud se v 90. letech znovu neobjevily v podobě módního několikadenního pečlivě upraveného "strniště".

Nosí plnovous umělci?

Dnešní vous okolí sděluje, že "pracujete v uměleckém světě", dodal Cotta s tím, že navzdory nově nabyté popularitě mohou vousy stále vyvolat nesouhlasně zvednuté obočí v tradičnějších pracovních prostředích, jako jsou například banky nebo pojišťovny.

Trend návratu vousů a plnovousů začala před necelými dvěma lety razit malá skupinka průkopníků. Osmadvacetiletý Antoine Ettori, který v Paříži pracuje jako grafický umělec, říká, že nosí hustý, ale krátký plnovous už nejméně rok.

"V mé profesi nejsem zdaleka jediný," uvedl Ettori a dodal, že jeho kolegové mu ani v nejmenším nedávají najevo, že by s jeho porostem měli nějaký problém. Údržba mu ovšem každopádně zabírá víc času než holení. "Pravidelně vousy stříhám, abych nezačal vypadat jako Santa Claus," dodal.

Sarah Danielová-Hamiziová, která si před deseti lety v Paříži otevřela holičský salón The Barber of Paris, potvrzuje, že díky rostoucí popularitě vousů jí stoupá obrat. "Volají mi i další holiči, jestli by u mě nemohli jít do učení, protože úprava vousů je tradiční záležitost vyžadující spoustu cviku," uvedla.

'Cosi mužského'

Společnost nyní akceptuje hustý obličejový porost u mužů, pokud je dobře udržovaný, dodala s tím, že někteří zákazníci chodí do jejího salónu každý týden na stříhání, jehož cena začíná na 18 eurech (asi 460 korun).

Výhodou vousů je podle ní nejen to, že dokážou zakrýt nedostatky v podobě jizev a akné, anebo odvést pozornost od řídnoucího vlasového porostu či netypicky tvarované tváře. "Čiší z nich cosi mužského... je to prostředek svádění, stejně jako dlouhé vlasy u dívek," dodala.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...