Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znič Londýn za 100 bodů

Magazín

  8:27
LONDÝN - Čtyřicet bodů za zničení Liverpoolu, padesát za Birmingham a celých sto za likvidaci Londýna. Takové „zisky“ nabízela jedna ze stolních her, které měly povzbuzovat válečné sebevědomí dětí v nacistickém Německu. Bizarní hry se nyní opět staly terčem pozornosti - tento týden jdou totiž v Británii do aukce.

„Nevinné hry“ válečného dětství foto:  Šimon, Lidové noviny

„V Británii byla během války také silná propaganda, ale nikdy jsme nenašli srovnatelnou hru, která by oslavovala bombardování německých měst, jako byly Drážďany či Berlín,“ řekl agentuře AP historik a dražitel Richard WestwoodBrookes. V telefonickém rozhovoru uvedl, že unikátní deskové hry z nacistické éry pocházejí ze sbírek neznámého sběratele z Německa, jenž hry nemohl kvůli zákonům zakazujícím nacistickou propagandu v zemi jejich vzniku prodat. Hry se proto mají dražit již zítra v anglickém městě Ludlow, a to již zítra pod dohledem aukční síně Mullock's. Dražitel Westwood-Brookes také plánuje dát do dražby i další artefakty nacistické éry jako například prohlášení svědků obětí holokaustu, kteří byli drženi v koncentračních táborech.

Bombardéry nad Anglií
V jedné z nabízených her mohly děti plout s bitevními loděmi do Británie a zpět a při té příležitosti vyhazovat do vzduchu spojenecké lodě a další cíle v Severním moři. V další hře nazvané Bombardéry nad Anglií získaly německé děti 100 bodů, pakliže zničily Londýn nebo základnu britského válečného námořnictva Scapa Flow ve Skotsku. Hráči mohli také vyhrát 100 bodů za zasažení francouzského Calais (které bylo stále pod kontrolou Francie). Nižší bodové ohodnocení bylo za zničení britských měst jako Aberdeen (60 bodů), Birmingham (50) a Liverpool (40) či nějakého z britských majáků. Ztráta bodů následovala za úder na nacisty kontrolovaná města v Evropě, jako byl Brusel a Amsterdam.

Další hra se týkala letectví a parašutismu. Pokud přeletělo letadlo přes hrací desku, upustil hráč parašutistu s cílem zasáhnout políčko s nejvyšším bodovým ohodnocením. Hrací deska měla představovat britský venkov, uvedl zpravodajský server BBC.

Stref se do Hitlera
Aukce také nabídne jednu antinacistickou stolní hru, která byla zřejmě vyrobena příslušníky odboje v Belgii. V této hře házejí hráči dřevěnými šipkami na desku, která je rozdělena do čtyř částí s různým bodovým ohodnocením. Dva vnější kruhy jsou pojmenovány po německých městech, na třetím je vyobrazen Josef Goebbels a ve vnitřním kruhu - s nejvyšším počtem 100 bodů - je namalován Adolf Hitler. Na krabici s touto hrou, nazvanou V-hra, je nakreslen Hitler sedící na německé raketě V-1, s britskou královskou korunou na hlavě.

Všechny tyto hry jsou podle Westwooda-Brookese raritami. „A je pochopitelné, že si děti po válce nechtěly hrát na bombardování Londýna poté, co byla jejich vlastní města smetena z povrchu zemského,“ dodal. Předpokládá se, že hry, které jsou vcelku v dobrém stavu, budou vydraženy za 200-400 dolarů (4100-8200 korun).