12. října 2017 18:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Praha má dvě tygří mláďata. Chov je extrémně náročný, ale bude to ‚magnet‘, doufá ředitel

Zoo Praha má dvě tygří mláďata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoo Praha má dvě tygří mláďata. | foto: Facebook: Miroslav Bobek

PRAHA Pražská zoologická zahrada se zřejmě může těšit na velký přísun návštěvníků. Dvě tygřata tygra malajského šéf pražské zoo Miroslav Bobek na svém facebookové účtu popsal jako „magnet na návštěvníky“ - to prý ale vůbec není největším důvodem, proč jsou tygří mláďata tak významnou událostí.

Bobek na Facebooku popisuje historii lovu tygrů a to, jak byla řada vyhubená nebo je ještě dnes v kritickém ohrožení. A mezi druhy, které jsou na pokraji vyhynutí, patří právě i tygr malajský, jehož počet byl podle Bobka v přírodě odhadován na 250 až 340 dospělých jedinců.

Mláďata narozená v pražské zoo jsou tak prý podle něj součástí snahy založit záložní populaci tygrů malajských, kteří přežívají v lidské péči.

Dlouhá cesta k tygřatům

V roce 2007 získala Praha dva tygří sourozence - Surata, Radju a Banyu (matku nynějších tygřat). Jelikož ale měli stejné rodiče, zoo se soustředila na získání nepříbuzného samce.

To se ale ukázalo jako náročný úkol, a i přesto, že jednoho samce zoo po roce získala, byl nekompatibilní s tygřicemi, které zoo měla.

Problémy, které chovatelé mají, ukazuje například jedna pasáž z Bobkova příspěvku na síti. „Po překonání řady komplikací v roce 2008 dovezl z Malajsie samce Kawiho. Pozdější pokusy o spojení Kawiho se samicemi však byly neúspěšné; v roce 2011 dokonce Banyu bezmála zabil. Nekompatibilita samců a samic je u těchto tygrů jedním z klíčových problémů. Surat, který odešel z Prahy v roce 2009, v Zoo Mervent usmrtil svou partnerku a Radja se předloni – rok po odchodu ze Zoo Praha – stala obětí agresivního samce v Nesles.“

Neuspěla ani umělá inseminace a trvalo až do loňského roku, než Banya měla mláďata - a to s jiným tygrem, kterého zoo také musela získat, Johannem. První vrh byl neúspěšný, ale v úterý 3. října porodila Banya dvě tygřata, v které zoo dává velké naděje.

Lidovky.cz