Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo Praha otevřela pavilon Údolí slonů. Stál půl miliardy korun

Magazín

  14:09aktualizováno  18:09
PRAHA - Za velkého zájmu návštěvníků Zoo Praha dnes po poledni poprvé zpřístupnila nový pavilon slonů nazvaný Údolí slonů. V 15:00 byl také otevřen pavilon hrochů. Nový areál stál půl miliardy korun. Zástupci zoo také oznámili jméno sloního mláděte, které se v Praze narodilo 11. února. Z 12 000 soutěžních návrhů bylo vybráno jméno Sita. Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010.

Návštěvníkům Zoo Praha se otevřelo nové Údolí slonů a sloní mládě dostalo jméno Sita. foto: ČTK

Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních. Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem a venkovní výběh tvořený pláží a rozsáhlým bazénem. Nechybí chovné zázemí s boxy pro jednotlivá zvířata a odstavným bazénem. Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie.

"Pro zvířata to znamená postup do vyšší úrovně bydlení, ze studené garsonky do luxusní vytápěné vily," uvedl kurátor zoo Pavel Brandl. Dodal, že starého slonince by měl časem vzniknout amazonský pavilon.

Zoo dostane další dva slony

Slavnostního otevření se zúčastnil vedle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka také primátor Bohuslav Svoboda, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a zástupci Srí Lanky v čele s ministrem pro ekonomický rozvoj Basilem Rajapaksou. Poslední dva z osmi slonů do pražské zoo přivezli začátkem března právě ze Srí Lanky. Rajapaksa uvedl, že v budoucnu do Prahy darují další dva slony, kteří jsou v jeho zemi symbolem blahobytu.

Předchozí vedení města, které stavbu naplánovalo, odhadovalo před dvěma lety náklady na 350 milionů bez DPH. Konečný účet za moderní pavilon je podle magistrátu více než půl miliardy korun. Pražská zoo chová slony od července 1933.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat