Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo smutní. Bílá tygřata uhynula krátce po porodu

Magazín

  15:00
LIBEREC - Liberecká zoo má důvod ke smutku. Tři mláďata vzácných bílých tygrů, která se v pondělí narodila samici Báře, uhynula. Tygřice byla totiž prvorodička a o mláďata se nedokázala postarat.

Mládě tygra bílého (ilustrační foto). foto: Reuters

Bílé tygry se zatím v Liberci podařilo úspěšně odchovat jen jednou. V roce 2002 se narodila mláďata jménem Achilles, Artemis a Afrodita, řekl mluvčí zahrady Ivan Langr.

Chovatelé se rozhodli, že do vrhu a také poporodního chování tygřice nebudou nijak zasahovat. Před umělým odchovem chtěli dát přednost postupnému dozrání samice, které by vedlo k budoucímu úspěšnému přirozenému odchovu.

Neúspěšný odchov přesto dává šance do budoucna. Tříletá samice Surya Bára a samec Paris, narozený v roce 2005, totiž mláďata zplodili na první pokus a bez větších komplikací byl i porod. Je proto pravděpodobné, že by samice brzy mohla zabřeznout znovu. Liberecká zoo se o sestavení úspěšného chovného páru bílých tygrů snaží už sedm let.

Achilles, Afrodita a Artemis se narodili tygřici Isabelle 10. května 2002. Desetiletá samice tehdy porodila mláďat pět, dvě ale nepřežila. Zahrada o tuto tygřici přišla v roce 2009, kdy ji zabila dvojice lvů, kteří pronikli do její expozice. Bílí tygři jsou jedním ze symbolů a také největších lákadel liberecké zoo. Chová já od roku 1994.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!