Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
23. června 2017 8:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zoo v Ostravě otevřela expozici s ohroženými želvami, poukazuje na pytlačení

Mořská želva kareta obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mořská želva kareta obecná | foto: Shutterstock

OSTRAVA V ostravské zoologické zahradě otevřeli v úterý novou expozici zaměřenou na ochranu mořských želv. Návštěvníci v ní najdou nejen informační tabule, ale i exponáty zabavené při kontrolách na letišti. Vzdělávací koutek je umístěn vedle výběhu levhartů cejlonských u pavilonu indických zvířat, řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Zoo Ostrava spolu se Zoo Hodonín pomáhají při ochraně velkých mořských želv, jejichž počty v uplynulých desetiletích klesly natolik, že jim hrozí úplné vyhubení. Nová výstava poukazuje právě na tuto skutečnost a přibližuje hlavní příčiny ohrožení těchto zvířat.

„Výstava je hodně komplexní, představuje problematiku mořských želv nejenom v Indonésii, kde tedy hlavně působíme, ale celosvětově. Představuje jednotlivé problémy, takže tam najdete informace o tom, jaký je problém vykrádání želvích vajec z pláží. Najdete tam, jak se z želv bere želvovina na náramky,“ uvedla Hana Svobodová z hodonínské zoo, která se ochraně želv na Borneu dlouhodobě věnuje.

Součástí expozice je i několik preparátů mořských želv, které jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES a lidem je zabavili celníci při příjezdu do České republiky. Preparát karety obrovské byl nalezen na letišti v Ruzyni v kufru vietnamského občana, který tvrdil, že ho koupil v obchodě jako suvenýr a účtenku ztratil.

Kareta pravá byla do ČR pašována z Malajsie ukrytá v kufru se špinavým prádlem. Odhalil ji rentgen na letišti. Majitel rovněž tvrdil, že preparát koupil na trhu jako suvenýr. Vycpanou karetu obrovskou si nelegálně dovezl i český občan z Indonésie, rovněž bez jakýchkoli povolení. Tvrdil, že jde o dar od obchodních přátel z Jakarty. Želva byla zabavena a případ byl řešen v trestním řízení a nakonec skončil až u Nejvyššího soudu, který muže uznal vinným.

Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí připomněla, že pokud si někdo veze v kufru obdobný suvenýr, může se dostat do značných problémů. „Trošku lze pochybovat, že je to nádherná dekorace. Na rentgenu je to celkem dobře vidět, a protože to patří mezi druhy ohrožené vyhubením, tak je to i trestný čin a pak má ten člověk docela problémy,“ uvedla Říhová. Připomněla, že lidé vozína příklad i náramky a další výrobky z želvoviny.

Ostravská zoo je od letoška zapojena do projektu na ochranu mořských želv na Borneu v Indonésii. Putuje na něj i výtěžek z projektu koruna ze vstupu, do něhož se koupí vstupenky zapojují návštěvníci zahrady.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!