Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zoo ve Dvoře Králové získala samce jedovaté mamby černé

Mamba černá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mamba černá | foto: Shutterstock

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem získala samce jednoho z nejjedovatějších hadů světa mamby černé. „Nový plaz je k vidění v expozici Jedovatá Afrika, ve které jsou umístěné dvě desítky prudce jedovatých hadů,“ sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Samce mamby černé získala dvorská zahrada od soukromého chovatele ze Švédska, plaz nyní obývá terárium se dvěma samice kobry kapské. „O mambu černou jsme dlouho usilovali a snažili se najít nejvhodnějšího jedince. Do budoucna plánujeme k samci pořídit také samici a pokusíme se vytvořit nový pár, jako se nám to podařilo u jejich příbuzných mamb zelených,“ uvedl zoolog Pavel Moucha.

Jedovatá Afrika

Expozice Jedovatá Afrika je ve dvorské zoo, která se specializuje na africká zvířata, přístupná od dubna 2014. V upravených teráriích jsou k vidění vedle mamb také různé druhy kober či zmijí.

Mamby černé jsou schopné vyprodukovat na jedno uštknutí 100 až 150 miligramů jedu, k usmrcení člověka stačí zhruba 15 miligramů. „Není-li po uštknutí poskytnuta do několika minut lékařská pomoc, je úmrtnost téměř stoprocentní. Jed je neurotoxický, oběť umírá na zadušení,“ uvedla mluvčí.

Mamby černé žijí v oblastech savan od Sahary směrem na jih, pohybují se po stromech a keřích i po zemi. Dorůstají délky až 2,5 metru, na krátkou vzdálenost jsou schopné vyvinout rychlost až 20 kilometrů v hodině.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....