Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoufalé čtyřicetileté idoly

Magazín

Praha - Kultovní americký seriál Zoufalé manželky rychle získává příznivce i u nás, a s tím přichází také pár zajímavých otázek: Proč se sexuálním symbolem stávají ženy středního věku? Proč si nad seriálem zoufají lékaři? A proč si o něm ženy a muži myslí něco docela jiného?

Zoufalé manželky rychle získali příznivce i u nás foto: Prima TV

Všichni, kteří sledujete, co se děje v Hysteria Lane, pardon Wisteria Lane, se stáváte součástí vzrušených diskusí, které plní stránky novin a blogů v USA i jinde už dva roky. Otázek je hned několik. Jedna z nich se týká nově nabyté blahovůle Hollywoodu trpět ženy starší třiceti let v hlavních rolích. Nakonec ani nelze jinak, pětice dam, z nichž pouze jedné je jednatřicet, je všude, kde se Zoufalé manželky objevily v televizi, za totální hvězdy.

 Prostě se to stalo. Jsou starší, sebevědomější a sexy jako nikdy předtím. Ještě před konkursem na seriál se herečky posouvaly z jednoho béčkového televizního filmu do druhého, práce nic moc, a když už, tak se o ni přetahovaly s podstatně mladšími kolegyněmi. Naštěstí se v hlavě scenáristy Marca Cherryho zrodil nápad probrat hollywoodský starobinec. Ještě před pěti lety by postavit seriál na pětici čtyřicátnic v bikinách napadlo jen producenta-sebevraha. Herečka nad pětatřicet (snad až na Nicole Kidmanovou) se totiž v Hollywoodu mohla rovnou vydat do dabingových studií namlouvat animované postavičky.

 Cherrymu však nemohl nikdo jeho nápad zakázat, protože jednoduše nebyl nikde zaměstnaný. Seděl doma a sledoval matku, která ve vlastní domácnosti sváděla svůj boj a vyprávěla mu o hororech zdánlivě šťastných rodin. A tak napsal příběhy o ní a jejích přítelkyních, přičemž jediná z nich neměla povolání, které je dnes pro seriálovou hrdinku nezbytností (lékařka nebo policistka). Se synopsí v podpaží pak klepal na jednotlivé produkce. Všude ho vyhodili, až v ABC byl pozván dál. Tam byli tak zoufalí z propadu sledovanosti svých seriálů, že se to s podivným scénářem rozhodli risknout. Dnes je tu Cherry nejlepším přítelem všech, kousavě veselá satira se výborně prodává do většiny světa. Scenárista se přitom trochu potutelně na všechny strany ohrazuje, že žádnou satiru na vyšperkovaná předměstí nezamýšlel. „Já si z předměstí legraci nedělám. Mám předměstí rád. Tak jako jsem měl rád svoji rodinu a sousedy.“ Čestně ale dodá, že jeho matka Martha z domu na předměstí v mládí rozhodně nadšená nebyla. Starala se o tři malé děti, zatímco její muž dokončoval studia.

Proč se zabila Mary Alice?Zoufalé manželky jsou přehlídkou pohledných čtyřicátnic: Felicity Huffmanová (44), Teri Hatcherová (42), Marcia Crossová (44) a Nicollette Sheridanová (43) tu vystavují perfektní těla často v negližé, třicátnice Eva Longoria působí mezi nimi výstředně mladě. Společně odhalují černá tajemství své mrtvé přítelkyně a vzrušení z pátrání je asi jediným důvodem, proč se tak odlišné dámy mohly vůbec kdy dát dohromady (i když žádné velké přítelkyně to rozhodně nejsou). Lynette (Huffmanová), kdysi firemní hvězda, kterou přinutili zůstat doma čtyři nesympatičtí synci a ignorantský muž. Ledová Bree (Crossová), která svým perfekcionismem dožene manžela do psychologické poradny a terapeutovi přitom nepomene věnovat vlastnoručně vyrobené pot pourri. Susan (Hatcherová), kterou opustil muž kvůli sekretářce, a tak se snaží ilustrovat dětské knížky, vychovávat už dávno vychovanou dceru a zapůsobit na tajemného instalatéra Mika. A Edie (Sheridanová), rozvodová veteránka, která ví, že hledat muže na předměstí znamená uloupit ho jiné. Gabrielle (Longoria) je v seriálu výjimkou. Je mladá a jako jediná může ještě z předměstí utéci. Pokud by se jí ovšem od svého movitého manžela a zahradníka-výkonného milence chtělo.
 Seriál jen rozběhl trend, k němuž se schylovalo už od Sexu ve městě. Americké silné ročníky - stejně jako ty české - si odrodily, a tak spíš než boty manolky řeší dětské pleny a správnou výživu. A především se snaží uspořádat si příští roky tak, aby jim samotným nebylo z pobytu doma a finanční závislosti na partnerech úzko. Tak se i v Hollywoodu začíná přiznávat věk bližší tomu skutečnému, i když zásadním činitelem zůstává vzhled. V Sexu ve městě měly třicátnice vypadat na dvacet, v Zoufalých manželkách vystupují krásky, které vypadají jen o pár let starší, většinou i díky péči plastického chirurga. Teri Hatcherová, která má podle neoficiálních blogů tvář chirurgicky zásadně vyspravenou, se přitom svým věkem chlubí. Když se jí nedávno pod okem objevila cysta, do všech novin vyhlásila: „Ptala jsem se doktora, jak se mi to mohlo stát. Nakonec mi řekl: ,Teri, to je prostě příznak stáří.‘“ Vypadat neuvěřitelně sexy v jakémkoliv věku měly v popisu práce dosud pouze solitéry typu Madonny či Cindy Crawfordové, teď došlo i na „obyčejné ženy“. Jak prohlásila někdejší šéfredaktorka amerického Cosmopolitanu Mia Freedmanová, dnes lze těžko na ženách pozorovat, zda a jak stárnou. „Vypadají jen strašidelněji nebo krásněji v závislosti na umu plastického chirurga.“
 Hlavní hrdinka seriálu je přitom mrtvá. Mary Alice totiž jednoho rána uklidí, láskyplně vyžehlí prádlo, všechno pěkně vyleští a zastřelí se. Od té doby provází seriál její vševědoucí komentář, duch Mary Alice může pronikat do všech temných zákoutí domácností svých přítelkyň, vystihuje frustraci a neuspokojené ego žen v domácnosti.

Ženy středního věku jako sexuální symbol
Zoufalství manželek na luxusních periferiích podle seriálu neplyne z ničeho jiného než z nudy a pasivní role, do nichž je zaměstnaný manžel s nulovou empatií natlačil. Není divu, že má seriál nejen v USA takový úspěch, protože realita je v milionech domácností podobná. Stojí za to zmínit feministku a psycholožku Betty Friedanovou, která se právě o taková malebná předměstí zajímala. V Berkeley vystudovala psychologii, v roce 1947 se vdala a stala matkou v domácnosti se starostí o tři děti. O deset let později pořádala její střední škola výroční setkání, na němž Friedanová svým spolužačkám mezi jednohubkami rozdala dotazníky. Dvě stě žen jí potvrdilo její vlastní pocit: americké ženy byly nešťastné, a přitom nevěděly proč. Friedanová na základě tohoto výzkumu vydala v roce 1963 práci Ženská záhada. Tady se zmínila o velice úzkých rolích matky a ženy v domácnosti, do kterých se snažila většina amerických žen nasoukat. Problémy s vlastní identitou podle ní vedly k problémům rodinným. Dámy z Wisteriové ulice se potýkají se stejnými trably: kdyby se tak moc nesnažily uspět jako uklízečky, matky, vychovatelky, milenky, nevznikalo by v jejich domácnostech prostředí zralé na rozvod. Je poněkud ironické, že ženskou záhadu s takovým úspěchem rozklíčoval scenárista Marc Cherry, jenž pro svou homosexuální orientaci nikdy v manželství nežil a teprve nedávno opustil bezpečný domov své matky.

 Ačkoliv seriál na jedné straně slouží jako obhajoba žen čtyřicátnic a otevírá debatu o tradiční rodině a dilematu ženy, která přes veškerou kariéru nechtěla přijít o možnost vychovávat v klidu děti, jsou tu i jiné, méně žádoucí účinky Zoufalých manželek. Takoví specialisté na poruchy přijímání potravy nad nimi lomí rukama. Kultovní hodinovky týdně začínají vytlačovat vychrtlé středoškolačky se snem o kariéře modelky z jejich ordinací a plní se kdysi obézními, dnes podvyživenými ženami v domácnosti, které se zhlédly v dokonalých postavách především Teri Hatcherové a Nicollette Sheridanové. Kdo z nás se někdy nezkusil zbavit těžkého břicha prstem v krku, ale skotské kliniky hlásí v posledních dvou letech čtyřnásobný nárůst žen ve věku 30-50 let, které se potýkají buď s bulimií, nebo anorexií. Ač s nechutí, zařazují dietologové fenomén čtyřicetiletých anorektiček k nově raženému syndromu Zoufalých manželek.

Ahoj miláčku

Díky seriálu objevujeme i mnohá zajímavá nedorozumění mezi dvěma druhy, mužem a ženou. Americká socioložka a analytička trhu Carol Howesová-Wrightová se „změně rodinné dynamiky“ věnuje dvanáct let a na seriálu postavila svůj poslední průzkum.

Lynett (Felicity Huffmanová) se Susan (Teri Hatcherová)
Zjistila, že přestože už více než dva roky americké páry usedají před tento seriál, jako by sledovaly naprosto odlišné příběhy. Ženy, se kterými později vede rozhovory, právě pod vlivem seriálu přemýšlejí nad svým nelichotivým postavením a ptají se „není to celé, jak žiju, špatně?“. „Často mi ženy říkají, že kdyby v domě umřely nebo je někdo zabil, rodina by si toho nevšimla. Tedy až do večeře.“ Nejde tolik o to, zda jsou celý den doma či zda chodí do práce, ale hlavně je trápí, že jejich práce v domácnosti jako by byla neviditelná, uklízet se jim pak už ani nechce a občas raději ponechají děti před televizí, i když vědí, že to není ideální. Potřebují si ale prostě trochu odpočinout. V jedné epizodě chce Susan vydolovat ze svého bývalého muže, proč ji vlastně opustil. Karl si vypomůže citací Henryho Davida Thoreaua: „Většina mužů žije životy v tichém zoufalství.“ Susan se na něj oboří: „A to máš dojem, že většina žen vede životy v halasném uspokojení?“ Na stejném principu probíhají boje, které vedou se svými manželi všechny Zoufalé manželky.

 Když se dají do řeči o seriálu muži, je Howesová-Wrightová svědkem zcela jiných názorů. Manželé si nostalgicky představují 50. léta v USA, kdy ženy zůstávaly doma se vší samozřejmostí a muži byli těmi, kdo domů nosil chléb. V Sexu ve městě žádný muž v životě představitelek dlouho nevydržel, kromě pana Božského, jenž zase muže děsil svým maskulinním úspěchem. Zato v Zoufalých manželkách všechny ženy touží po sexu a kromě Gabrielle jsou právě jejich vlastní manželé objektem jejich roztoužení. „Velice se jim zamlouvá myšlenka, že jejich čtyřicetileté sexy ženy čekají doma s dětmi v hezkém domě na sex,“ doplňuje HowesováWrightová. Dotazovaní muži zkrátka sní o tom, jak přijdou domů a řeknou: „Ahoj miláčku, tak jsem doma.“ Zajímavé také je, že přitom omlouvají Gabriellinu nevěru. Je prý zoufalá, a tak sáhla po první náhražce za nevšímavého manžela, ačkoliv je podle nich onen zahradník jen neškodná hračka. Že by jednoduše Gabrielle mohla dávat přednost mladším mužům, nikoho z nich nenapadlo.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat