Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do zoo se vrací osmý ibis, odchycen byl na balkoně v Michli. Pro sedmého šplhal policista 10 metrů

Magazín

  7:57aktualizováno  21:34
PRAHA - Pražské zoologické zahradě se s pomocí veřejnosti zatím podařilo pochytat osm z 18 ibisů skalních, kteří v úterý uletěli z poškozené voliéry. Čtvrtého „uprchlíka“ chytil mladý pár v noci na Balabence na okenním parapetu, pátý byl odchycen na Václavském náměstí.

Ibisové, kteří uletěli z pražské zoo, se postupně vrací zpět do své voliéry. foto: ČTK

Odpoledne pak jeden z pracovníků zahrady odchytil v pražské Poznaňské ulici loňské mládě ibisa, dalšího ibisa chytil policista v Kralupech nad Vltavou poté, co po lešení vylezl zhruba deset metrů. Osmý ibis pak byl polapen na balkoně v Michli. Na twitteru to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zahrada i nadále žádá lidi, aby pomohli s odchytem vzácných ptáků. Pokud ibise zahlédnou, mohou zavolat na telefonní číslo 734 524 439. Z voliéry se vzácní ptáci dostali otvory v ochranné síti, která nevydržela nánosy mokrého sněhu. Dva z nich byli odchyceni ještě v úterý, třetího našli ve středu lidé u obce Zápy poblíž Brandýsa nad Labem.

Asi tři ptáci se pohybovali po areálu zoo a není vyloučeno, že se vrátí do své voliéry. Pracovníci zahrady v ní podle mluvčí Jany Myslivečkové schválně nechali škvíry. Nalezení ptáci jsou momentálně v zázemí zoo. „Potřebují klid, přece jen to pro ně byla stresová situace. Necháváme jim čas, aby se zotavili,“ řekla Myslivečková.

Stávající počasí by podle ní nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt.

Pracovníci pražské zoo odchytili třetího z 18 ibisů skalních.
Třetí z 18 ibisů skalních, kteří uletěli z voliéry v zoo. Našli ho u obce Zápy...

Ve volné přírodě patří ibis skalní mezi kriticky ohrožené druhy. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy.

Autor: