26. září 2008 15:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zpívající nudlař

Le Quang Dao zpívá na festivalu Bezděz písničku Severní vítr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Le Quang Dao zpívá na festivalu Bezděz písničku Severní vítr. | foto: Reprofoto

PRAHA Možná jste ho viděli na některém z hudebních festivalů. Jeho písně znějí jako vietnamské lidové. Když se ale zaposloucháte, zjistíte, že ta melodie je vám více než povědomá. Le Quang Dao zpívá takové kousky, jako například Holubí dům. Vietnamsky i česky. Stal se hvězdou letošního léta. Vystupoval s Xavierem Baumaxou a rozezpíval stovky lidí. Původně se však živil smažením nudlí - na festivalech provozoval stánek s asijskými specialitami.

První neoficiální vystoupení měl třiačtyřicetiletý Le Quang Dao na táborském Planet festivalu. Ve stánku s asijským občerstvením si dlouhé chvíle krátil hrou na kytaru. K tomu si notoval české trampské písně. To přilákalo řadu zvědavců. Jeho představení však přehlušila skupina z vedlejší hudební scény.

Na pódium se však dostal až na festivalu v Lipnici nad Sázavou. "Prodávali jsme tam nudle. Taky proto mi teď říkají  nudlař," popisoval své začátky v rozhovoru pro Radio 1 Dao. V podhradí vystupoval i Xavier Baumaxa, který si Daa všiml. "Xavier si dělal ze všech srandu, tak jsem se šel podívat blíž. Najednou jsem se ocitl na pódiu. Vůbec jsem nevěděl, co tam mám dělat. Tak jsem zazpíval písničku, kterou znám," říká sympatický vietnamský kuchař. Od té doby jezdil po různých festivalech. Společně s Xavierem Baumaxou rozezpívali hrad Bezděz klasickou táborovou písní Stánky. "Všichni zpívali s námi, to mě překvapilo," dodává Dao.

Ve svém repertoáru má Dao několik písní. Česky i vietnamsky zvládne zazpívat Holubí dům a Dajánu. Na Bezdězu zazněl kromě Stánků i Severní vítr.

Přestože má svého manažera, hudební dráhu neplánuje. Stále smaží nudle. "Něčím se živit musím," říká Dao. Zpívat a hrát na kytaru začal už dávno. V Čechách už je 25 let, přijel sem dostudovat na učilišti. "Začal jsem se zajímat o českou  hudbu. Ze začátku mě učila vychovatelka z učiliště. Strašně se mi líbil ten styl, melodie... tak jsem se naučil některé české písně." řekl. Životní styl čechů se Daovi natolik líbil, že tu zůstal. "Do Vietnamu jezdím za rodiči a na  dovolenou," vysvětloval na Rádiu 1.


Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!