Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zpívající nudlař

Le Quang Dao zpívá na festivalu Bezděz písničku Severní vítr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Le Quang Dao zpívá na festivalu Bezděz písničku Severní vítr. | foto: Reprofoto

PRAHA Možná jste ho viděli na některém z hudebních festivalů. Jeho písně znějí jako vietnamské lidové. Když se ale zaposloucháte, zjistíte, že ta melodie je vám více než povědomá. Le Quang Dao zpívá takové kousky, jako například Holubí dům. Vietnamsky i česky. Stal se hvězdou letošního léta. Vystupoval s Xavierem Baumaxou a rozezpíval stovky lidí. Původně se však živil smažením nudlí - na festivalech provozoval stánek s asijskými specialitami.

První neoficiální vystoupení měl třiačtyřicetiletý Le Quang Dao na táborském Planet festivalu. Ve stánku s asijským občerstvením si dlouhé chvíle krátil hrou na kytaru. K tomu si notoval české trampské písně. To přilákalo řadu zvědavců. Jeho představení však přehlušila skupina z vedlejší hudební scény.

Na pódium se však dostal až na festivalu v Lipnici nad Sázavou. "Prodávali jsme tam nudle. Taky proto mi teď říkají  nudlař," popisoval své začátky v rozhovoru pro Radio 1 Dao. V podhradí vystupoval i Xavier Baumaxa, který si Daa všiml. "Xavier si dělal ze všech srandu, tak jsem se šel podívat blíž. Najednou jsem se ocitl na pódiu. Vůbec jsem nevěděl, co tam mám dělat. Tak jsem zazpíval písničku, kterou znám," říká sympatický vietnamský kuchař. Od té doby jezdil po různých festivalech. Společně s Xavierem Baumaxou rozezpívali hrad Bezděz klasickou táborovou písní Stánky. "Všichni zpívali s námi, to mě překvapilo," dodává Dao.

Ve svém repertoáru má Dao několik písní. Česky i vietnamsky zvládne zazpívat Holubí dům a Dajánu. Na Bezdězu zazněl kromě Stánků i Severní vítr.

Přestože má svého manažera, hudební dráhu neplánuje. Stále smaží nudle. "Něčím se živit musím," říká Dao. Zpívat a hrát na kytaru začal už dávno. V Čechách už je 25 let, přijel sem dostudovat na učilišti. "Začal jsem se zajímat o českou  hudbu. Ze začátku mě učila vychovatelka z učiliště. Strašně se mi líbil ten styl, melodie... tak jsem se naučil některé české písně." řekl. Životní styl čechů se Daovi natolik líbil, že tu zůstal. "Do Vietnamu jezdím za rodiči a na  dovolenou," vysvětloval na Rádiu 1.


,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?