Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpověď J. K. Rowlingové

Magazín

  10:10
LONDÝN - Spisovatelka Joanne K. Rowlingová, která většinou přísně střeží své soukromí před médii, poskytla rozhovor britskému společenskému časopisu Tatler. Svěřila se mu se svými niternými pocity, s nimiž se potýkala, když jí zemřela matka a pár měsíců poté ji nepřipravenou zastihla sláva.

J. K. Rowlingová foto: ČTK

Právě v době, kdy Rowlingová začínala psát první řádky svého pozdějšího bestselleru o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, její matka v 45 letech prohrála svůj dlouholetý boj s roztroušenou sklerózou. Nikdy se tak nedozvěděla, na čem její dcera pracuje a že se stane nejúspěšnější spisovatelkou světa.

„Tu noc, co zemřela, jsem byla s rodinou svého přítele. Tehdy jsem poprvé trávila vánoce mimo domov. Šla jsem tehdy brzy spát ... ale místo toho jsem začala psát, uvedla čtyřicetiletá Rowlingová. „Takže nyní vím, že jsem psala ve chvíli, kdy matka zemřela. Nikdy jsem jí o Harrym Potterovi neřekla.“ „Myslím na ni skoro každý den. Měla bych jí toho tolik co říci.“

Ztráta matky byla pro ni tak traumatizující, že se smrt stala jedním z témat jejích knih o Potterovi. Byla především impulsem k tomu, že i hlavní hrdina Harry přišel hned v úvodu příběhu o rodiče.

„Pak je tu Voldemortova posedlost zvítězit nad smrtí a jeho snaha získat nesmrtelnost za každou cenu ... Tolik rozumím tomu, proč chce Voldemort porazit smrt. Všichni se jí bojíme,“ uvedla Rowlingová. V posledním, sedmém díle knihy prý také přijdou o život kladné i záporné postavy. Rowlingová nedávno prozradila svému manželovi, že nechá jednu z nich zemřít. „Otřásl se a prosil mě, abych to nedělala, ale já to samozřejmě udělala,“ řekla. Jediným tahem pera tak Rowlingová rozpláče nebo rozjásá miliony dětí.

Přestože se mnohé fanouškovské internetové stránky pokoušejí předpovídat, co se odehraje v příští potterovské knize, jediný, kdo předem zná toto tajemství, je autorčin manžel, lékař Neil Murray.

„Neil je jediný, s kým o tom můžu mluvit, protože to vzápětí zapomene,“ směje se J. K.

Její život se poté, co vyšel první díl Harryho Pottera, obrátil vzhůru nohama. Z nezaměstnané svobodné matky se stala pohádkově bohatá žena - její majetek se odhaduje na 500 milionů liber, i když ona sama toto číslo popírá.

Dvakrát se setkala s britskou královnou a dostala pozvání od Nelsona Mandely do jihoafrické republiky. „Bohužel jsem jej musela odmítnout, protože jsem tehdy byla v jiném stavu,“ říká. Tato skromná, příjemná žena se se slávou provázející úspěch jejích knih nevyrovnává snadno.

„Vždycky, když se mě ptali, jak to snáším, říkala jsem, že dobře. Nikdy předtím jsem to nepřiznala, ale tehdy jsem lhala sama sobě. Byla jsem přecitlivělá, protože jsem byla sama s dcerou z prvního manželství. Bylo to, jako kdybych dlouho žila pod obrovským balvanem a pak ho najednou někdo zvedl a posvítil na mě žárovkou,“ vzpomíná Rowlingová. „Ne že by ten život pod kamenem byl hrozný, ale byla jsem jako zkoprnělá a nevěděla, jak se s tím vyrovnat.“

Letos J. K. vydá konečný díl Harryho Pottera, jehož poslední kapitolu už má uloženou v trezoru. Napsala také několik povídek a dokončila i další pohádkovou knihu pro děti mladší, než jsou čtenáři Harryho Pottera.
Autoři:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat